Negyvennégy évvel ezelőtt ezen a napon tért haza a Szent Korona Magyarországra, miután az Amerikai Egyesült Államok Jimmy Carter elnöksége alatt visszajuttatta. Az évforduló alkalmából Pannonhalma főterére került az a szabadtéri vándorkiállítás, mely legszentebb nemzeti ereklyénket mutatja be.
A pannonhalmi Rotary Club jóvoltából megvalósult installáció megnyitóján ott volt Vas Gábor polgármester is, aki örömmel támogatta a kezdeményezést:
„A bemutató a Szent Korona történetét dolgozza fel. Ez pedig felnőttnek, gyereknek egyaránt jó, hiszen egy hónapon át lehetőséget ad a történelmi visszatekintésre” – mondta a Győr Plusz kérdésére a polgármester.
Balogh Lászlótól, a Rotary Club helyi elnökétől megtudtuk, hogy az ötlet Erdélyből származik, ottani művészek készítették és székelyudvarhelyi barátaiktól kaptak rá lehetőséget, hogy az anyaországba hozzák az installációt. Tizennyolc nagyvárosban lesz kiállítva. Először Baján volt, aztán Székesfehérváron és most, az évforduló miatt Veszprémet megelőzve került Pannonhalmára, a magyarság szakrális helyszínére.
Szabó Gyula mezőörsi plébános, a Pannonhalmi Tájegység Egyesülés alapító tagja megáldotta a kiállítást. Beszédében szólt arról, hogy a Szent Korona egy egységes alkotás, ami a régmúltba, egészen Attila idejéig visszavezethető. Jelképstruktúrájában benne van a fényfelszabadítás szimbólumrendszere, ami Európa legmagasabb szintű tudását jelenti ma is. Összesen tizenkilenc kép szerepel rajta, ebből nyolc szkíta apostolt ábrázol. A koronázási ékszernek képi programjában minden egyes mozzanatnak jelentése van, s benne megtalálható az ember egész életprogramja, hitvilága. A Szent Korona minderről tanúskodik.