A koronavírus legújabb, omikron variánsáról, a migrációról, de a többi között a baloldal "támadásairól" is szó esett a Kossuth Rádió reggeli műsorában.
“A kormány járványkezelését támadja folyamatosan az ellenzék” – így kezdte a beszélgetést a műsorvezető, Nagy Katalin, erre a felvetésre reagált elsőként a miniszterelnök, ám előtte elmondta mit érdemes tudni az omikronról.
“Az omikron egy új kihívás, sokféle változatát láttuk már a vírusnak. Az omikron annyiban különbözik, hogy szélsebesen terjed, gyorsabban mint bármelyik variáns, de az erő amivel ránk tör, az sokkal gyengébb” – ismertette Orbán, majd kiemelte, hogy ugyan nő a fertőzöttek száma, de a lélegeztetőgépen lévők száma csökken. “Mivel ahogy mondtam, ez egy új kihívás, ezért meg kellett változtatnunk néhány szabályt. Február 15-től lépnek életbe ezek a szabályok, így például minden 18 életévét betöltött állampolgár akkor kaphat oltási igazolványt, ha már rendelkezik a harmadik oltással, vagy a második oltást hat hónapnál nem régebben kapta meg. Aki nincs beoltva az nem minősül védettnek. A karantén kötelezettség 7 napra csökkent, de aki 5 nap után negatív tesztet mutat fel, annak véget ér a karantén” – mondta, egyúttal kiemelte, hogy folyamatosan zajlanak az oltási akciók is.
“Az országot honvédségi oltóbuszok folyamatosan járják, már 16 megyében 32 ezer embert sikerült ezzel a módszerrel beoltani.”
A koronavírus elleni védekezés kapcsán mindenhol vita van, ez összeurópai jelenség a miniszterelnök szerint, ám amivel a baloldal hazánkban “kilóg” az-az, hogy kamuvideókat készítenek, valótlanságokat állítanak, ezáltal pedig csökkentik a védekezés hatékonyságát. “Szabad és kell vitatkozni a jó védekezésről, de ahogy ezt nálunk teszi a baloldal, az sértő a kórházban dolgozókra nézve. Messze többségben vannak azok, akik úgy gondolják, hogy ez az egész gépezet magas színvonalon működik, egy magyarnak sem kell ez miatt szégyenkeznie. Ha kell a rendőrök és a katonák is nem csak jól, de emberségesen vethetők be“ – fogalmazott Orbán Viktor. “A baloldal nem tud különbséget tenni a kormány támadása és az ország leminősítése között” – tette hozzá. A miniszterelnök a témához hozzáfűzve arról is beszélt, hogy a vakcinák támadása mögött üzleti érdekek is állhatnak az egyes országokban.
“Magyarország előre megy, nem hátra“, de miért ezt a szlogent választották? – kérdezte a műsorvezető a miniszterelnököt. “Más embereket szolgálni mindig szép dolog, a mi munkák egyik szépsége, hogy kapcsolatban áll az irodalommal” – kezdte válaszadását Orbán, majd hozzátette: “Ebben a szlogenben benne van az a küzdelem, amit az ország az elmúlt 12 évben folytatott. A munkanélküliség 12% felett volt, a baloldal elvett a tanároktól, az egészségügyi dolgozóktól és a nyugdíjasoktól is egy havi bért, a gazdaság csökkent, az IMF pedig itt ült a nyakunkon, hogy a devizahiteleket már ne is említsem. Magyarország ezeket a problémákat az elmúlt 12 év alatt kijavította. Ha visszajönnek azok, akik korábban csődbe vitték az országot, akkor ugyan ez fog történni, hiszen ehhez értenek” – fogalmazott. Orbán szerint nem csak rosszul kormányoztak, de utána aztán nem is támogatták a helyes döntéseket.
A miniszterelnök úgy véli, rendkívüli helyzet van, rendkívüli magasságban van az infláció. A kormány ezért azt mondja, hogy rendkívüli intézkedésekkel kell megvédeni a családokat, így például bevezették a benzinárstopot, a kamatstopot, az élelmiszerárstopot, ezeket azonban a baloldal egytől-egyik megtámadja.
“Az, hogy előre menjünk ne hátra az azt jelenti, hogy tanuljunk a történelmünkből, ha már kijavítottuk a hibákat akkor ne térjünk vissza oda, ahonnan elindultunk több mint 10 évvel ezelőtt” – mutatott rá a miniszterelnök.
“Mindig is azért dolgoztam, hogy az államilag tulajdonolt, közegészségügyi ellátás jó teljesítményt nyújtson” – fogalmazott az egészségügy kapcsán a miniszterelnök, majd hozzátette a közegészségügyi rendszer privatizálását ellenzi, például azért is, mert a kispénzű emberek egy magánosítás után ki fognak maradni az ellátásból.
A következő téma a bevándorlás volt, hiszen nő a migrációs nyomás, 2021-ben már 184 ezer illegális migráns lépte át Európa határait. Magyarországon is majdnem kétszer annyian próbáltak átlépni az országhatáron, mint az azt megelőző évben. 2020-ban 45 ezer illegális bevándorlót fogtak, 2022-ben 122 ezret. “Nyugodtan mondhatom, hogy a magyar emberek nincsenek azzal tisztában, hogy honvédeink milyen munkát végeznek a határainkon. Az állandó összpontosítás komoly próbatétel elé állítja a határon dolgozókat, hálásak lehetünk a munkájukért. Csak idén 2 hét alatt 4200 határsértőt fogtak el. A migráció mint fenyegetés, és mint veszély velünk él, és velünk is fog a következő években. Át is kell alakítanunk a határvédelem rendszerét, ezen dolgozunk hetek, hónapok óta. Az európai unió belügyi biztosának vezetője, egy svéd hölgy szerint azonban a bevándorlók nélkülözhetetlenek, szerinte a járvány utáni helyreállítás csak a migránsszervezetekkel és a bevándorlókkal közösen mehet végbe” – árulta el Orbán, majd kiemelte, hogy Magyarország ebből nem kér, még akkor is ha olcsóbb lenne őket beengedni, mint feltartóztatni. “Mi vagyunk a nyugati világ várkapitányai, ez az egész azonban 600 milliárd forintunkba került 2015 óta. Közben Brüsszel ezt nem támogatja, sőt” – tette hozzá.
Orbán úgy véli, hogy Nyugaton bevándorlóországokat akarnak, ám a mi térségünkben nem akarnak ilyet az emberek. “Azt szeretnénk, hogy a soron következő magyar nemzedék vegye át az eddig felépített országot. Ezt a kulturális távolodást valahogyan át kell hidalnia az uniónak” – zárta a beszélgetést kormányfő.