Nálunk jut a legtöbb új lakás 10 ezer emberre
Győrben az idén mintegy 2200 építési engedélyt adtak ki, jelentősen meglódult a lakáspiac – tudtuk meg Szepessy Anitától, az Openhaus győri irodavezetőjétől.
Az FHB Bank közzétette első féléves adatait. Az elemzést időszerűvé teszi, hogy a Családi Otthonteremtési Kedvezmény (a CSOK) az idén szeptember 16-tól módosult. Ennek értelmében már az ingatlan használatbavétele előtt is igényelhető. A lakáspiaci folyamatok összegzéseként megállapítható, hogy meglódult a lakásépítés Magyarországon.
Ezt igazolják az ingatlan.com adatai, melyet az origo.hu idézett. Ezek szerint a féléves adatok alapján Győr-Moson-Sopron megyében 14,4 új lakás jutott tízezer emberre. A második helyen Vas megye áll, ott 7,2 új lakóingatlan jutott ugyanennyi főre. Ebben az összevetésben csak a harmadik Budapest 5,6 új lakással.
A győri tendenciákról az Openhouse Országos Ingatlan Hálózat győri irodavezetőjét, Szepessy Anitát kérdeztük. Az ő adataik, tapasztalataik is azt támasztják alá, hogy városunkban épül a legtöbb új lakás. A megyén belül egyébként még Mosonmagyaróváron nőtt meg jelentősen a lakásépítési kedv.
Győrben az idén mintegy 2200 építési engedélyt adtak ki. Egyértelműen a társasházak építése áll az első helyen a lakástípusok helyi rangsorában. Jellemzően 45-65 lakást foglalnak magukba ezek a társasházak. A lakások négyzetméterárai 340 ezer és 450 ezer forint között mozognak.
Egyre több hasonló társasház épül Győrben
A város minden területére érvényes a keresleti piac, de a legértékesebb városrész hagyományosan Nádorváros és Révfalu. Közkedvelt azonban a Belváros is, s a Sziget fejlődése egyértelműen érzékelhető. Újdonságnak számít, hogy Szabadhegyen ismét épülnek társasházi lakások. A peremkerületek közül kiemelkedik a Szitás-domb.
Az FHB elemzéséből kiderül, hogy a Nyugat-Dunántúlon nőtt a legnagyobb mértékben a lakótelepi ingatlanok ára, a növekedés megközelítette a 60 százalékot. Szepessy Anita szerint Győrbe nagyon sokan költöznek, egyrészt Kelet-Magyarországról az igényes, jól fizető és biztos munka reményében, másrészt pedig a környező településekről is. A távolabbi országrészekből érkezők legfeljebb a panellakások árát tudják megfizetni Győrött, azt is nehezen, hiszen korábbi lakóhelyük ingatlanját az ottani alacsony árak miatt sokkal kevesebb pénzért értékesítik. Ezért aztán az a tendencia, hogy a panelek jelenlegi lakói kiköltöznek társasházakba, a lakótelepi lakásukat pedig a városba újonnan beköltözőknek adják el.
A győri piacon továbbra is jelen vannak a befektetési céllal lakást vásárolók. Az idén azonban jellemzően már ők is az új lakásokhoz ragaszkodnak.
A győri építőipart is fellendítheti az új lakások iránti kereslet, hiszen – tudtuk meg az Openhouse irodavezetőjétől – a társasházak 80-90 százalékát helyi vállalkozók építik.
Hogyan változik a CSOK?
Az FHB közzétette a CSOK legfőbb, ügyfeleket érintő változásait:
Új lakást már a használatbavételi engedély megszerzése előtt is meg lehet venni a támogatással. A születendő magzat a korábbi 24. helyett már a 12. hetet követően gyermeknek minősül. A gyermek maximális életkora 20 helyett 25 év, és már nem előírás a hallgatói jogviszony. Gyámság alatt álló gyermekre is igénybe lehet venni ezt a támogatást. Szolgálati lakásban élő is igényelhet, ez a jogviszonya nem minősül a bentlakási kötelezettség megszegésének. Építőközösség tagjai is igényelhetik a támogatást az építőközösség nevére kiállított számla alapján. Osztatlan közös tulajdon esetén pedig a használatijog-megosztásban nevesített kizárólagos tulajdon elfogadható tulajdonnak.
Fotó: O. Jakócs Péter