Január elsejétől minden sürgősségi ellátást végző kórházban kötelezővé tették az előzetes betegosztályozást (triázst) – jelentette be Kásler Miklós szakminiszter. Győrben, a Petz Aladár Megyei Oktató Kórházban a kezdetektől működik ez a rendszer.
A szakminiszter arról is beszélt egy sajtótájékoztatón, hogy öt percen belül regisztrálni kell, tíz percen belül pedig állapotának megfelelően be kell sorolni a betegeket (azonnali ellátást igényel, kritikus, sürgős, kevésbé sürgős, halasztható), majd az ellátás végleges helyére kell irányítani.
„Ez a követelmény bevezetése óta nem sérült a győri kórházban” – tájékoztatott dr. Tamás László János főigazgató főorvos. Előfordulhat persze olyan rendkívüli helyzet, hogy egyszerre több mentő befut, s ezzel egy időben hirtelen nagyon sok járóbeteg érkezik, ilyen rendkívüli, remélhetőleg nem gyakori helyzetben nagyon nehéz betartani a regisztrációra meghatározott időt. A mentő által hozott betegeket öt percen belül mindenképpen regisztrálják.
Naponta 180 beteg fordul meg a győri sürgősségi osztályon, tudtuk meg a főigazgató főorvostól. Őket napközben 12, éjszakánként 10 orvos, 12 ápoló, plusz adminisztrátor és betegszállító fogadja. A betegeket állapotuk, sérülésük, betegségük alapján besoroló, osztályozó triázs része egy nővér, a műszakvezető orvos és az adminisztrátor.
A sürgősségire érkezők 35-40 százaléka nem igényel sürgősségi ellátást. Köztük vannak olyanok, akik azért jönnek, mert nem tudják megítélni panaszaik súlyosságát. Akad olyan is, aki úgy gondolja, hogy egyébként nem sürgős betegségével itt kevesebbet kell várni, mintha a különböző szakrendelésekre kérne időpontot. Előfordult például, hogy kivizsgált, krónikus, kezelt ortopéd betegséggel jön be valaki, mert éppen akkor fájt a lába.
Minden érkezőt meg kell hallgatni, azt is, aki indokolatlanul érkezik, hiszen csak ennek alapján lehet dönteni az állapotáról. Ők elveszik az időt azoktól, akik valóban rászorulnak a gyors, sürgős ellátásra.
A főigazgató főorvos a félreértések elkerülése érdekében kiemelte: az öt- és tízperces határidő nem azt jelenti, hogy ennyi időn belül el kell kezdeni az ellátást. Ha súlyos állapotban hoznak valakit, akkor úgyis a lehető leggyorsabban, azonnal elkezdik a vizsgálatát, kezelését. Ha viszont a beteg nincs veszélyben, s vannak nála sokkal súlyosabb állapotban érkezők, akkor ő nyilván hosszabb időn át várakozni kényszerül.
Szerző: Hajba Ferenc
Fotó: O. Jakócs Péter / Pixabay