A kelet-ukrajnai Mariupolt blokád alá vonták az orosz erők, és a város "kérlelhetetlen" támadásokat kénytelen kiállni - közölte szombaton a település polgármestere, és egyúttal humanitárius folyosó létrehozására szólított fel.
Újabb felajánlások a menekültek segítésére
Számos hazai szervezet jelentette be szombaton is, hogy milyen módon segíti az ukrajnai háború elől menekülőket és néhány korábbi, fontos lehetőségre is újra felhívjuk a figyelmet.
Eddig kilenc ország majdnem 4900 állampolgárának segített Magyarország a hazatérésben
Magyarország eddig kilenc ország majdnem 4900 állampolgárának segített hazajutni mintegy 28 mentesítő járattal – közölte a külgazdasági és külügyminiszter szombaton a Facebook-oldalán.
Szijjártó Péter azt írta, “két évvel ezelőtt minden idők legnagyobb magyar repatriálási műveletében, összesen 11 ezer honfitársunkat hoztuk haza a világ minden tájáról. Az időkeret szűk volt, a cél pedig világos: hazajuttatni valamennyi magyar embert, mielőtt a világ országai lezárják a határaikat.”
Az akkor megszerzett tudást és tapasztalatot most más nemzetek segítségére használja Magyarország. A háború kirobbanása óta összesen 140 ezer menekült érkezett Magyarországra Ukrajnából, magyarok, ukránok és olyan harmadik országok állampolgárai, akiknek most nekünk kell segíteni abban, hogy hazatérhessenek családjaikhoz – írta a miniszter.
Közölte, a legtöbb repülőgépet India indította, ahova már 3548, főleg egyetemista diák tért haza Magyarország területén keresztül. Emellett más országok is folyamatosan indítják a járataikat Budapestre, amelyekkel eddig 614 marokkói, 177 kuvaiti, 174 nigériai, 98 lengyel, 97 ecuadori, 24 izraeli és 12 olasz állampolgár jutott haza magyar segítséggel – tette hozzá.
Szijjártó Péter úgy fogalmazott, “a munka ezzel közel sincs elvégezve, hiszen, ha a harcok fokozódnak, akkor minden bizonnyal sokan fognak még biztonságot keresni nálunk, mi pedig valamennyiük hazajutását segíteni fogjuk”.
Törökország a béke létrehozásán munkálkodik
Recep Tayyip Erdogan török elnök szombaton megerősítette Charles Michelnek, az Európai Tanács elnökének, hogy Ankara folytatja erőfeszítéseit annak érdekében, hogy Ukrajna és Oroszország között mielőbb visszaálljon a béke – áll a török elnöki hivatal szombati közleményében. Szóvivője bejelentette azt is, hogy a török államfő vasárnap telefonon tárgyalni fog Vlagyimir Putyin orosz elnökkel.
Rendőrök segítettek a menekült kismamának
Az Ukrajnából menekülő több generációs család gyalogosan érkezett a lónyai határra. A rendőrök megkérdezték a kismamát, hogy jól van-e, igényel-e segítséget.
Ő rögtön jelezte, hogy szülési fájdalmai vannak, mire a rendőrök azonnal az átkelőhely épületébe kísérték, és értesítették a mentőket.
Innen a fehérgyarmati kórházba vitték, ahol még aznap egészséges kislánynak adott életet.
„Az anyukának és a kislánynak gratulálunk és ebben a nehéz helyzetben is sok boldogságot kívánunk!” – írja a Magyar Rendőrség Facebook oldala.
Putyin: a repüléstilalmi zónát alkalmazók hadviselő féllé válnak
Vlagyimir Putyin orosz elnök szombaton kijelentette, hogy Oroszország hadviselő félként tekintene azokra az országokra, amelyek részt vennének az Ukrajna fölötti repüléstilalmi zóna kialakításában és fenntartásában.
A február 24. óta orosz támadás alatt álló Ukrajna szeretné elérni, hogy a Nyugat létesítsen repüléstilalmi zónát, a NATO azonban – mint Jens Stoltenberg főtitkár pénteken is megerősítette – ezt a kérést egyelőre elutasítja.
Az Aeroflot orosz állami légitársaság alkalmazottaival televíziókamerák előtt beszélgetve Putyin azt mondta: a nyugati országok által Oroszország ellen hozott szankciók is “nagyon közel állnak egy háborús deklarációhoz”.
Az elnök megismételte, hogy Moszkvának meg kell védenie az oroszokat Kelet-Ukrajnában, Ukrajnát meg kell fosztani fegyvereitől és “nácimentessé” kell tenni, továbbá el kell érni azt is, hogy státusza katonailag semleges legyen.
Videón ahogy lelőnek egy helikoptert az ukránok
Az ukrán védelmi minisztert Twitter csatornáján tették közzé a videót.
A videón az látszik, ahogy egy alacsonyan szálló orosz helikoptert találat ér, majd a földbe csapódva felrobban. Az nem derült ki a közzétett felvételen, hogy mikor és hol történt az eset.
#stoprussia
— Defence of Ukraine (@DefenceU) March 5, 2022
⚔️ Так гинуть російські окупанти. Цього разу у вертольоті!
Слава Україні та її захисникам! Разом до перемоги! 🇺🇦@GeneralStaffUA pic.twitter.com/raFOepF06P
Mariupol városvezetése szerint az orosz fél nem tartja magát a tűzszünethez a korridor mentén
A Mariupolt blokád alatt tartó orosz csapatok nem tartják be a tűzszünetet a városból kivezető humanitárius folyosó teljes hosszán – jelentette szombaton az orosz ostrom alatt álló délkelet-ukrajnai város tanácsa.
A közleményben hozzátették, folyamatosan tárgyalnak az orosz féllel, hogy biztosítsák a korridornál a tűzszünetet. Addig azonban az evakuálás nem kezdődik meg – emelték ki.
A RIA orosz hírügynökség viszont azt közölte – szintén a helyi hatóságokra hivatkozva -, hogy a folyosó a déli óráktól nyitva áll.
Az orosz védelmi minisztérium szombat reggel jelentette be, hogy humanitárius folyosót nyitnak Mariupolnál és az ugyancsak Donyeck megyében található Volnovahánál annak érdekében, hogy a civil lakosság elhagyhassa az ostrom alatt álló városokat.
Mariupol polgármestere, Vadim Bojcsenko nem sokkal korábban már sürgette a humanitárius folyosó kialakítását, és Telegram-csatornájára feltöltött üzenetben azt közölte, hogy a város “kérlelhetetlen” támadásokat kénytelen kiállni.
A városvezetés 200 ezer ember távozásával számol – derül ki a nyilatkozatokból.
Részletekért kattints!
Győr+ exkluzív: a szabad Ukrajnáért tüntetnek Herszonban!
Egyes hírek szerint a Szabadság téren lövések dördültek. Sérültekről egyelőre nem érkeztek információk. Ami biztos, hogy sokan követelik, hogy az orosz katonaság hagyja el a várost. A helyszínen tartózkodó olvasónk jelenti: a herszoni lakosok kitartanak és nem adják fel városukat. Az utcákra vonulva ukrán zászlókat lengetve követelik Ukrajna szabadságát.
Ideiglenes tűzszünet két Ukrán városban
Néhány órára humanitárius folyosó nyílik az orosz csapatok által blokád alá vont Mariupolnál és Volnovahánál az Interfax orosz hírügynökség szombati, az orosz védelmi minisztériumra hivatkozó jelentése szerint.
Herszon környékén szinte leállt az élet
Olvasónk egy Herszon melletti kis faluban lakik a családjával. A településen napok óta nincs gyógyszertár, a boltok zárva és hétfő óta már a munkahelyükre sem tudnak bejutni az emberek. Egy helyi mezőgazdász a falu főterén a burgonyatermését osztotta meg mindenkivel, aki akart, vihetett magával.
Olvasónk egy Herszon melletti kis faluban lakik a családjával. A településen napok óta nincs gyógyszertár, a boltok zárva és hétfő óta már a munkahelyükre sem tudnak bejutni az emberek. Egy helyi mezőgazdász a falu főterén a burgonyatermését osztotta meg mindenkivel, aki akart, vihetett magával.
Benkő Tibor: „katonáink felkészültek, motiváltak. Bízzanak bennük!”
Az ország keleti régiójába csoportosított kötelékek felkészültségéről és elhelyezési körülményeiről tájékozódott Benkő Tibor honvédelmi miniszter március 4-én, pénteken. A tárcavezető hangsúlyozta: a kormány és a honvédelmi tárca álláspontja szerint a magyar katonáknak kell megvédeniük Magyarországot. A Magyar Honvédség a jelenlegi helyzetben képes szavatolni az ország biztonságát. – írja a honvedelem.hu.
„Katonáink felkészültek, motiváltak” – összegezte látogatásának tapasztalatait Benkő Tibor, aki Lippai Péter dandártábornokkal, a Magyar Honvédség Parancsnoksága szárazföldi haderőnemi szemlélőjével együtt tekintette meg a korábbi és új technikai eszközökből álló század kiképzésének egy részét. Benkő Tibor szerint az orosz-ukrán háború okozta rendkívüli helyzetben kiemelt fontosságú a személyes kapcsolattartás, az oda-vissza párbeszéd vezető és katona között.
Kilép a Lukoil felügyelőbizottságából a volt osztrák kancellár
Ukrajna megtámadása miatt kilép a Lukoil orosz olajvállalat felügyelőbizottságából Wolfgang Schüssel egykori osztrák kancellár – közölte maga a politikus az APA osztrák hírügynökséggel pénteken.
“Mindig is elkötelezett voltam amellett, hogy az EU és Oroszország között konstruktív kapcsolat legyen, de Ukrajna erőszakos lerohanásával, a gátlástalan harcmodorral és civilek bombázásával Oroszország átlépett egy bizonyos határt“ – fogalmazott az egykori politikus, világossá téve, hogy utolsó munkanapjait a háború befejezésére felszólító nyilatkozat kidolgozásával töltötte a cégnél.
A Lukoil igazgatótanácsa csütörtökön adott ki közleményt, melyben a fegyveres konfliktus mielőbbi befejezésére szólított fel.
A Lukoil Oroszország második legnagyobb vállalata a Gazprom után, és a legnagyobb olyan cég az országban, amely nem állami tulajdonban van. Csaknem 80 milliárd dolláros bevétele van, és több mint 100 ezer embert foglalkoztat. A Lukoil és leányvállalatai 28 országban vannak jelen.
Schüssel a jobbközép Osztrák Néppárt politikusaként 2000-től 2007-ig volt osztrák kancellár.
Christian Kern, aki szociáldemokrata politikusként vezette Ausztriát 2016 tavaszától másfél éven át, az orosz támadás első napján mondott le az RZD orosz vasúttársaság felügyelőbizottsági tagságáról.
További bővítette Oroszországgal szembeni szankcióit Svájc
Az Európai Unió lépéseivel összehangolva tovább bővítette az Ukrajna megtámadása miatt Oroszországgal szemben bevezetett szankciók körét pénteken a svájci kormány.
Svájc némi vonakodás után az Európai Unió korábbi szankcióit is átvette. Elsőként Bern is beutazási korlátozásokat rendelt el azokkal szemben, akiket az EU szankciókkal sújtott, néhány nappal később pedig a vagyonbefagyasztást is bevezették.
Pénteken az orosz jegybankkal folytatott tranzakciókat tiltotta meg a svájci kormány, továbbá átvette azt az uniós intézkedést, hogy több orosz bankot kizártak a nemzetközi tranzakciók végrehajtásához szükséges SWIFT kommunikációs hálózatból, emellett pedig Svájc a pénzügy szolgáltatásokra és bizonyos termékekre vonatkozó exportkorlátozásokat is bevezetett.
Az orosz haderő blokád alá vonta Mariupolt
“Jelenleg megoldást keresünk a humanitárius problémákra, és minden elképzelhető lehetőséget számba veszünk a blokád feloldására” – mondta a városi tanács Telegram-csatornájára feltöltött üzenetben Vadim Bojcsenko.
“Elsődleges célunk tűzszünet elérése, hogy a létfontosságú infrastruktúrát helyreállíthassuk, és a humanitárius folyosó megnyitása, hogy élelmiszer és gyógyszer érkezhessen a városba” – tette hozzá Mariupol első embere.
Az Azovi-tenger északi partján fekvő város elestével a Krímből északkelet felé nyomuló orosz erők és a szakadár területekről nyugat felé előretörő helyi szeparatisták erői egyesülve megszerezhetnék az ellenőrzést az Azovi-tenger teljes partvidéke felett.
Csütörtökön Bojcsenko azzal vádolta meg az orosz csapatokat, hogy ostromgyűrűt vonnak a város köré, lerombolják a hidakat és a vasútvonalakat, hogy a helyiek ne tudják elhagyni Mariupolt.
“Szülővárosunk, félmillió ember otthona ötödik napja kérlelhetetlen támadás alatt áll” – írta a Telegramon a polgármester, egyúttal az ellenállás folytatására bíztatva az ukrán erőket.
Bojcsenko elmondása szerint a várost az ukrán hadsereg, a nemzeti gárda, a szélsőjobboldali, ultranacionalista Azov Légió, a határőrség és a tengerészgyalogság védi.