Győr+
2016.11.24. 08:46

300 millió amerikai ünnepli a hálaadást

Több mint 300 milliónyi amerikai ül csütörtökön családi körben a szépen feldíszített asztal köré, hogy megünnepelje a hálaadás napját (Thanksgiving Day).

 

Ez az Egyesült Államokban a legnagyobb családi ünnep és talán a legamerikaibb is, hiszen ünnepli mindenki, függetlenül attól, hogy mióta él az országban, melyik társadalmi réteghez, etnikai csoporthoz vagy vallási felekezethez tartozik.

A hálaadás napját – amely mindig november negyedik csütörtökjére esik – hagyományosan áfonyaszószos pulykavacsorával, krumplipürével és sütőtöktortával ünneplik, és természetesen asztali imádsággal. Hálával köszönik meg Istennek a bőséget és az esztendő adományait. Valahogyan úgy, ahogyan azt annak idején, az 1600-as évek elején az első bevándorlók tették, akik először mondtak hálát új hazájukban, igaz, akkor még csak a bőséges termésért.

Az Egyesült Államok alapító mítoszainak egyike – amelyhez a hálaadás ünnepe is kapcsolódik – arról szól, hogy 1620 decemberében megérkezett az angliai Plymouth kikötőjéből a Mayflower névre keresztelt hajó, fedélzetén az első puritán bevándorlókkal, akik cudar körülmények közepette kezdték új életüket: kemény téltől szenvedtek, nem volt élelmük, legyöngültek, megbetegedtek – a tavaszt a 102 bevándorlónak csupán alig fele érte meg. De összeszorították a fogukat, és a helyi, wampanoag indiánoktól megtanulták a növénytermesztést és a vadászatot, s őszre már bőséges termést takaríthattak be. Hálájuk kifejezésére ünnepséget tartottak, amelyre a kormányzó még a helyi indiánokat is meghívta. Így tartja a hagyomány, így őrzi az emlékezet az első hálaadási ünnepet és az ünnep eredetét.

1621-ben a puritánok és az indiánok együtt, közös asztalhoz ültek le, hogy megünnepeljék a bőséges termést. Hivatalos ünneppé a hálaadást azonban jóval később, Abraham Lincoln elnök (1861-1865) tette, a polgárháború idején, valószínűleg éppen azért, hogy ezzel is megpróbálja összehozni a háborúzó amerikaiakat. Az első amerikai elnök, George Washington 1789-ben már deklarálta ugyan, hogy ez ünnepnap, ám csak Lincoln proklamációja nyomán, 1863-ban nyilvánították november negyedik csütörtökjét a hálaadás napjává. A hagyományt 1941-ben – Franklin D. Roosevelt elnök aláírásával – törvénybe is iktatták, s ettől kezdve országos nemzeti ünnep az Egyesült Államokban. A hálaadás napjával egyúttal lényegében kezdetét veszi a karácsonyig tartó ünnepkör.

Fotó: English-Online.hu

MTI