Otthonukban látogattuk meg a győri harangokat – exkluzív fotók a toronyból
A győri Szent Ignác bencés templom harangjai majd egy hete vannak már fent a toronyban és szenteste kondulnak majd meg először. Közelről láthattunk őket végleges helyükön. Most olvasóinknak is megmutatjuk.
A hat új harangról számos híradás született már a Győr+ Média felületein, ám most Marcali Gábor fotóriporter kollégánk olyan fotókat hozott a szerkesztőségbe, amelyet még sehol máshol nem láthattak. Fent járt a toronyban, így a harangokat testközelből, otthonukban fotózhatta.
– Nem volt egyszerű feladat, nagyon szűk helyen lehetett csak fényképezni – mesélte Gábor. – Mindenesetre igyekeztem olyan képeket készíteni, amelyekből az olvasók is jól látják a harangokat. Különleges élmény volt fent lenni a toronyban, látni a harangokat a végleges helyükön. Szerencsém volt végig megörökíteni az útjukat egészen a Városházától a Széchenyi térig, és ott voltam amikor beemelték őket a toronyba. Ám a legnagyobb élményt talán tényleg az jelentette, hogy most, szenteste előtt pár nappal fényképeket készíthettem a győri harangokról – zárta munkatársunk.
Mielőtt december 24-én este egyszerre szólal meg mind a hét harang a bencés templom tornyában, elevenítsük fel újra a hat új harang nevét, jellemzőit és azoknak a névsorát, akiknek jóvoltából hazatérhettek a győri harangok.
A Szent Mór-harang a Pannonhalmi Szent Mór püspök tiszteletére készült, aki a bencés monostor védőszentje. Tulner Valéria adományából öntették, súlya 1900 kg, átmérője 142 cm, a hangja d1.
A Szent Mihály-harangot Szent Mihály főangyal és a bencés mindenszentek tiszteletére szentelték fel, mely a reggeli és az esti Úrangyala imádságra hív. Dr. Havasi Ferenc, Horváth Ferenc, Horváth Ernő, Horváth Ottó, dr. Solymosi Péter, Tagai István és családjaik, valamint Kiss Ferenc és fia Artúr, Lengyel Tibor és fia Tamás, Kocsis Róbert és munkatársai, valamint az Európai Borlovagrend Győri Legációja adományaiból készülhetett el. Tömege 780 kg, átmérője 107 cm, hangja g1.
A Szent Ignác-harangot Loyolai Szent Ignác tiszteletére készíttette a Győri Önkormányzat, ezzel kifejezve a tiszteletet a jezsuita és bencés szerzeteseknek, akik munkájukkal építik a város közösségét, valamint tisztelegni kívánnak vele a világháborúk katonai hősei és polgári áldozatai előtt. A harang 560 kg, 90 cm átmérőjű és a hangja a1.
A Szent Márton-harangot a Tours-i Szent Márton püspök tiszteletére a Bogisich család készíttette. A harang az idő értékére emlékeztessen, hogy ki tudjuk használni a nekünk adott időt és egyre jobban tudjuk kamatoztatni tálentumainkat. A tömege 230 kg, átmérője 71 cm, hangja d2.
A Szent Maurus-harangot Szabó Csaba családja készíttette a bencés rend alapítójának, Szent Benedeknek az egyik első tanítványa emlékére. Tömege 170 kg, átmérője 65 cm, hangja e2
A Szent Placidus-harang Márton László és Szabó Dezső családjai adományából készült. Szent Placidus Szent Benedek első tanítványa volt Szent Maurus mellett. A harang 100 kg, átmérője 54 cm, hangja g2.