A szabadban is gyűjtse, ne gyújtsa!- Országos tűzgyújtási tilalom van!

Fotó: MTI/Varga György
Győr+
2022.03.11. 15:00

A szabadtéri tűz kialakulásának különösen kedvez a mostani tavaszias idő, hiszen a még száraz növényi részek könnyen lángra kapnak, a szeles időben pedig a legkisebb tűz is gyorsan továbbterjedhet.

Győr-Moson-Sopron megyében tavaly március 10-ig 34 esetben, idén már 39 esetben riasztották a tűzoltókat szabad területen keletkezett tüzekhez.

Vasárnap Nagyszentjánoson, hétfőn Koroncó és Ménfőcsanak között égett a száraz fű nagy területen, Lébényben pedig összehordott növényi hulladék tüze adott munkát a tűzoltóknak. Kedden Kisbajcs közelében kapott lángra a száraz fű, szerdán reggel pedig Győr külterületén a Koroncói úton égett az árokpart.

Március 10. csütörtöktől, tűzgyújtási tilalom van érvényben az egész országban. Fokozott tűzveszély időszakában tilos tüzet gyújtani a külterületi ingatlanokon fekvő erdőkben és fásításokban, valamint azok 200 méteres körzetében. Ide kell érteni a tűzrakó helyeket, a vasút és közút menti fásításokat, a parlag és gazégetést is.

A tavaszias időben sokan nekifognak a kerti munkáknak. Fontos, hogy az otthonunkban, kertünkben összegyűlt növényi hulladékokat is úgy gyűjtsük össze, hogy az ne károsítsa egészségünket, ne szennyezze környezetünket.

A leghasznosabb módszer, ha saját magunknak készítünk komposztálót. Így összegyűjthetjük a telek egyik sarkában elhelyezett gyűjtőben a természetes úton lebomló zöldhulladékot, amit később komposzt formájában használhatunk a talaj feljavítására.

Másik környezetbarát megoldás a biokuka használata, amely a biológiailag lebomló hulladékok gyűjtésére, így növényi hulladék gyűjtésére szolgál.

Ha nagyobb mennyiségű kerti hulladék keletkezik, akkor lehetőség van a hulladékudvarok valamelyikén elhelyezni azt. Ezeket a hulladékokat is újrahasznosítják.

Mindegyik megoldással kíméljük környezetünket, a levegő minőségét, ezáltal egészségünket is.

A szabadtéren keletkező tüzek gyakori oka az eldobott égő cigarettacsikk. A tüzek megelőzése és a természet védelme érdekében kiránduláson, túrázáskor a csikket ne dobják el, gyűjtsék össze megfelelő, nem éghető anyagú, hordozható tárolóban. 

Forrás: Győr-Moson-Sopron Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság, Sajtó

Kapcsolódó témák: #katasztrófavédelem | #tavasz |