Ki felel a vörösiszap-tragédiáért?
Az ügyész szerint az első fokú ítélet másodfokon javíthatatlan, ezért hatályon kívül kell helyezni. A védőügyvéd viszont úgy látja, hogy az első fokú eljárás az igazságszolgáltatás dicsősége. Megkezdődött a vörösiszap-tragédia büntetőpere a Győri Ítélőtáblán.
Nyolc halottja van a 2010 októberében történt tragédiának. Október 4-én átszakadt a MAL Zrt. vörösiszap-tárolójának a gátja, a lúgos folyadék elöntötte Devecsert, Kolontárt és Somlóvásárhely egy részét is.
Az ügyészség B. Zoltánt, a MAL Zrt. vezérigazgatóját és tizennégy társát vádolta meg közveszélyokozás bűntettével és más bűncselekmények elkövetésével. Első fokon a Veszprémi Törvényszék – kétszáz napos tárgyalás után – valamennyi vádlottat felmentette a vádak alól.
A másod fokú győri tárgyalás dr. Fejes Péter, a győri Fellebbviteli Főügyészség ügyészének a vádhatóság fellebbezését indokló beszédével indult. A mindenkit felmentő veszprémi ítélet hatályon kívül helyezését indítványozta. Az ügyész szerint megelőzhető lett volna a gátszakadás, ha a működtető MAL Zrt. betartja a vörösiszap tározó karbantartási kötelezettségét, s felderíti a közelgő tragédiára utaló jeleket. A tározó északi fala ugyanis süllyedni kezdett, sőt, szivárgásra utaló piros foltok is megjelentek a későbbi törés helyén.
A jelek szerint a MAL vezetői számítottak is arra, hogy valamikor átszakad a gát. Dr. Fejes Péter egy tűzoltó tanút idézett, aki azt mondta a veszprémi bíróságon: az egyik vádlott két héttel az iszapömlés után arról beszélt, hogy nem érte őket váratlanul az iszapömlés. Úgy gondolták, ez 4-6 hónap múlva bekövetkezhet. Igaz, a vádlott Veszprémben tagadta, hogy ilyet mondott volna.
Az ügyész súlyos szavakat használt. Az erkölcs törvényei alól sem mentesülnek azok, akik nem értesítették időben a mentőket, a tűzoltókat, a katasztrófa-védőket, a polgármestereket, s az érintett települések lakóit, sőt a kiürülő vörösiszap mennyiségét is félrevezetően adták meg, fogalmazott.
Dr. Bánáti János, a MAL Zrt. vezérigazgatójának a védője az igazságszolgáltatás dicsőségének nevezte az első fokú eljárást. A politika próbálkozásai ellenére is körültekintő szakmai ítélet született, állapította meg.
A védő utalt arra: abban már mindenki egyetért, hogy a gátszakadás az építési terület helytelen megválasztása, valamint tervezői- és kivitelezői hibák miatt következett be a tragédia. Védence nem követett el semmiféle bűnös mulasztást, bizonygatta.
Cáfolta, hogy a vádlott eltitkolta a történteket, s késve értesítette a települések vezetőit. Szerinte a vezérigazgatóval déli 12 óra 43 perckor közölték, hogy gát átszakadt. Azonnal a helyszínre ment, leállíttatta a gyárat, felhívta az ajkai és a devecseri polgármestert, a kolontárival pedig személyesen közölte a történteket.
Az ügyvéd az első fokú ítélet helyben hagyását kérte az Ítélőtáblától. A nyilvános ülés holnap a többi vádlott védőinek beszédével folytatódik.
H. F.
MTI fotó: Krizsán Csaba