„És Veled ki törődik?” – Városi egészségfejlesztés 2017-ben is
Egészség Piac, „Békés iskola” program, az EYOF-on részt vevő idősek és kábítószer-fogyasztást megelőző honlap is szerepel a győriek egészségmegőrzésének idei eszköztárában.
Bár a címben szereplő kérdés egy bizonyos programra, az óvónők lelki egészségével foglalkozó eseménysorozatra utal, elmondható, hogy az Egészséges Városok Program keretében a győri szakemberek minden korosztállyal törődnek. Fontos, hogy a legkisebbek már az óvodában kiegyensúlyozott közegben fejleszthessék képességeiket, éppen ezért a már említett „És Veled ki törődik?” program a velük foglalkozó óvodapedagógusokat célozta. Antal Judit mentálhigiénés szaktanácsadó ahhoz kívánt segítséget nyújtani, hogy az óvónő jól érezze magát a bőrében, így tud értő figyelemmel odafordulni a gyermekekhez is.
A következő lépcsőfok az általános iskola, a számukra hirdetett pályázat révén teljes körű iskolai egészségfejlesztési mintaprogram valósul meg az idén a Kovács Margit és a Váci Mihály Iskolában. A győri önkormányzat nem csak ezzel a lehetőséggel, de különböző módszerekkel, képzésekkel segíti az iskolai erőszak megelőzését is. A „Békés iskolák” program is ezt a célt szolgálja, amelyhez városunkból a Váci iskola kapcsolódott, s a Zuglói Közbiztonsági non-profit Kft-vel együttműködve vállalta a program elterjesztését a területünkön.
Az Egészség-Piac 12 városrészben nyújt szűrővizsgálatokat, tanácsadást, életmód programokat a generációknak. Az Egészség Világnap, így az Egészség-Piac idei témája is a depresszió. Ez a betegség mentális problémákat okoz, akár a legegyszerűbb hétköznapi tevékenységek elvégezését is megnehezíti, és sokszor pusztító következményekkel jár a családi és baráti kapcsolatokra, valamint a munkavégzési képességre. Legrosszabb esetben öngyilkossághoz is vezethet, pedig a depresszió megelőzhető és kezelhető. – mondta el lapunknak Miklósyné Bertalanfy Mária WHO koordinátor. Hozzátette, a WHO azért is állította a figyelem középpontjába ezt a témát, hogy a depresszióval küzdő emberek merjenek segítséget kérni.
Az Egészséges Városok program ez évi célkitűzéseit a tavaly elkészített, 2016-2020-ra szóló Győr városi Egészségfejlesztési Terv adja. A program végrehajtásának 2016. évi tapasztalatait a városi közgyűlés február 24-én tárgyalja. Ekkor kerül terítékre az Idősek életminőségének javítását célzó koncepció feladatainak értékelése is. Győr Idősügyi Tanácsa olyan rendezvényeket szervez, amelyek a szépkorúak kikapcsolódását szolgálják. A boldog időskor kulcsa többek között az aktivitás megőrzése. Ennek egyik módja az önkéntes munka, amelyet egyre több idős vállal. Ilyen például a 2009 óta működő „Beszélgető Hálózat” is, melynek nyugdíjas önkéntesei rendszeresen látogatnak magányos, egyedül élő időseket. Az önkénteskedés az idén Győrben különös aktualitással bír, és örömteli, hogy a nyári Európai Ifjúsági Olimpiai Fesztivál kapcsán számos szépkorú jelentkezett, hogy a fiatalokkal karöltve segítsék a nagyszabású esemény sikerét.
Végezetül egy kevésbé vidám témát is említenünk kell, amely sajnos ugyancsak több korosztályt érint. Győrben évtizedek óta széleskörű összefogással számos szakember dolgozik a kábítószer terjedése ellen, azonban a legtöbbet a családok, az érintettet körülvevő közösségek tehetnek. Éppen ezért a közelmúltban elindult a Kábítószerügyi Egyeztető Fórum honlapja, a kef.gyor.eu, ahol külön menüpont szolgálja a fiatalok, a szülők és a szakemberek informálását. Az oldalon többek között segítséget kaphatunk, hogy gyermekeink ne a drogokat használják „unaloműzőként”, illetve mely intézményekhez fordulhatunk problémáinkkal, kérdéseinkkel. Megtaláljuk az egyes drogtípusok jellemzőit, fogyasztásának tüneteit, a hozzátartozói csoport elérhetőségét és információkat kaphatunk a kortárssegítő képzésről is. Hogy a kiinduló gondolatunkhoz visszatérjünk, talán a legfontosabb, hogy az érintettek érezzék: Velük is törődik valaki.
Papp Zsolt
Fotó (illusztráció): O. Jakócs Péter