NÉGYSZEMKÖZT A NŐGYÓGYÁSSZAL

Fontos, hogy felismerjük az endometriózist!

Fotó: Depositphotos.com
Havassy Anna Katalin
2022.03.26. 18:15

Négyszemközt a nőgyógyásszal rovatunk februári számában kezdtünk el foglalkozni az endometriózis témájával, amely egyre több hölgyet érint. Beszélni kell róla, hogy minél előbb meglegyen a diagnózis és a megfelelő terápia is. Ahogy eddig mindig, most is a Győr+ Média szakértője, dr. Börzsönyi Ágnes szülész-nőgyógyász szakorvos segít jobban megérteni a rejtélyes betegséget.

Ahogyarról korábban már írtunk, az endometriózis kérdéskörében a legtöbbet a nőgyógyász tudja segíteni. Fontos a tünetek megfigyelése, ismertetése az orvossal és az alapos kivizsgálás is. Ez pedig csak egy őszinte orvos-beteg kapcsolat során működhet, pont olyanban, mint amilyenről dr. Börzsönyi Ágnes beszél, immár visszatérően.

„Az első, az endometriózistól szóló cikk után sok kérdést kaptam a témában és ez jó jel, mert azt jelenti, hogy a nők megértették az üzenetet: ha endometriózisra utalnak a tünetek – pl: igen erős alhasi fájdalom és meddőség – nem érdemes halogatni, hogy elmenjünk nőgyógyászhoz – kezdte a doktornő, majd rátért, hogy miként is tudják az orvosok megfelelően diagnosztizálni ezt a betegséget.

Az endometriózis diagnosztizálása általában nem egyszerű. Fontos a kórelőzmény megfelelő felvétele és az árulkodó tünetek megfelelő értékelése. Felveti a gyanút a termékeny szakaszban lévő életkor, a családi előfordulás, a meddőség. A tünetek közül kiemelendő a ciklikus fájdalom a menstruáció idején, illetve a krónikus kismedencei fájdalom az esetek körülbelül 50 százalékában. Beszédes tény, hogy fájdalmas, görcsös menstruáció endometriózis fennállása esetén 60-80 százalékban figyelhető meg, tehát ezért is hangsúlyozom, hogy ne törődjünk bele a fájdalomba, kérjünk segítséget. Sajnos a meddőségről is beszélnünk kell, mert a betegek 30-40 százalékánál jelentkezik. Az endometriózisos páciensek körülbelül negyede számol be fájdalmas közösülésről. – ismertette dr. Börzsönyi Ágnes.

Dr. Börzsönyi Ágnes a Győr+ Híradójában is beszélt az endometriózisról

A doktornő arról is beszélt hogy a betegség diagnózisához ritkán elegendő nőgyógyászati kétkezes tapintásos kismedencei vizsgálat. A képalkotó vizsgálatok közül az ultrahangot alkalmazzák a leggyakrabban. Ám bizonyos kiterjedt esetekben CT-re, MRI-re, esetleg hólyag- és húgycső, valamit vastagbéltükrözésre is szükség lehet.

A sokszor bizonytalan és nem specifikus tünetek és vizsgálati leletek miatt a laparoszkópia a legfontosabb és leghatékonyabb diagnosztikus eszköz. Akár néhány milliméteres elváltozások is okozhatnak meddőséget vagy komoly fájdalmat. Ezek az elváltozások a laparoszkópián kívül máshogy nem diagnosztizálhatók biztosan. Fontos azonban arra is felhívni a figyelmet, hogy a tünetek és a laparoszkóppal talált kép súlyossága nem mutat szoros összefüggést. A panaszok inkább a beszűrődés mélységével, mint felszíni kiterjedtségével vannak arányban. – hangsúlyozta a doktornő, majd áttért a lehetséges terápiás lehetőségekre, amely talán a leginkább érdekes lehet az érintett nők számára.

Az endometriózis kezelhető, de idült, krónikus betegség: még sikeres terápiát követően is képes ismét fellángolni! A kezelés gyógyszeres és sebészi úton is lehetséges, de fontos tudni, hogy a gyógyszeres kezelés elsősorban a panaszok enyhítésére szolgál, a betegség megszűnése általában nem várható. Sajnos a meddőséget sem javítja, ráadásul bizonyos formái komoly mellékhatásokat okozhatnak.”

A gyógyszeres terápia elméleti alapja, hogy a menstruáció felfüggesztésével a kóros helyen található méhnyálkahártya-részletek sem működnek, illetve egy mesterséges menopauzaszerű vagy terhességet utánzó állapot során ezek a kóros endometrium-részletek elsorvadhatnak. A készítmények, amelyek választhatók terápiaként: gesztagén túlsúlyos monofázisos fogamzásgátló tabletták, gesztagének, danazol, GnRH antagonista készítmények, antiprogeszteronok és non steroid gyulladáscsökkentők. Természetesen a megfelelő gyógyszer kiválasztásában a beteg orvosa nyújt majd szakértő segítséget!

„Az endometriózist egyedül a sebészi kezelés szünteti meg. A betegek jelentős részénél a meddőség kivizsgálása során derül fény a betegségre. Az ő esetükben kimondottan fontos a konzervatív, szervmegtartó kezelés a későbbi sikeres gyermekvállalás céljából. Látható tehát, hogy egy roppant rejtélyes és összetett betegségről van szó, amelyre szintén igaz, hogy ha minél előbb felfedezzük, akkor annál előbb nyújthatunk segítséget! Ne habozzanak hát felkeresni választott orvosukat, főleg ha fájdalommal élik életüket, vagy bármit szokatlannak találnak. Önökért vagyunk! – zárta dr. Börzsönyi Ágnes.

Korábbi cikkünk a témában:
Ha szeretne témát javasolni a “Négyszemközt a nőgyógyásszal” című rovatunkba, akkor kérjük írjon nekünk a [email protected] e-mail címre!

Fotó: Depositphotos.com