Az elmúlt évtized gazdasági és társadalmi kríziseinek következtében az egész világon emelkedik a mentális zavarok, betegségek előfordulása. A Magyar Pszichiátriai Társaság XXII. győri Vándorgyűlésén az időskori mentális egészség került fókuszba.
A konferencia és szakmai találkozó, a Magyar Pszichiátriai Társaság, valamint a lelki betegségek megelőzésével, kezelésével és kutatásával foglalkozó szakterület legnagyobb és legrangosabb hazai rendezvénye, amelyet immár másodízben rendeztek városunkban. A rendezvényen pszichiáterek és társszakmákat képviselő orvosok, pszichológusok, mentális- és szociális ellátás területén dolgozó szakemberek, tudományos és betegekkel foglalkozó szervezetek vesznek részt, és a győri programra ezernél is több szakember érkezett.
A modern kor társadalmi krízisei a mentális zavarok, betegségek előfordulását is megnövelte, emelkedik az öngyilkosságok száma, a drogfogyasztás, a válások száma, amely nem csak a mentális egészséggel foglalkozó szakembereket állítja komoly kihívás elé a XXI. század elején. A nyugati társadalmakban komoly gondot jelent a lakosság idősödése is. Ezért kiemelten kell foglalkozni a mentális és fizikai egészség megőrzésével, az időskorban jelentkező betegségek megelőzésével, gyógyításával. Nem véletlenül választotta fő témájának az időskori mentális egészséget a pszichiátriai vándorgyűlés.
Dr. Horváth Ildikó egészségügyért felelős államtitkár
„A kormányzat kiemelt hangsúlyt fektet a lelki egészségre, valamint a betegség felismerésére, illetve, hogy a segítségre szorulók minél előbb bekerüljenek a szakellátásba, és meg is kapják a szükséges segítséget” – fogalmazott dr. Horváth Ildikó egészségügyért felelős államtitkár, aki hangsúlyozta, a lelki betegségek esetén a megelőzésnek kiemelkedő a szerepe, amely komoly kihívás a társadalom előtt.
Dr. Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke
Dr. Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke jelezte, az, hogy a rangos ülésen a kormányzat is képviselteti magát, már önmagában jelzésértékű, és bár az egészségügyre igaz, hogy „csapataink harcban állnak”, de a harcban nem vagyunk egyedül. Mint mondta, a MOK fő feladatának tekinti az egészségügyi dolgozók jobb megbecsülésének elérését, valamint a nyugdíjas kollégák körülményeinek javítását. Jelezte, nélkülük bizonyos helyeken az ellátás zavartalansága kerülne veszélybe, ezért az adminisztratív hátrányok lebontása szükséges.
Győrben jó helyre került a konferencia, mert a város kiemelten figyel a testi és lelki egészség megőrzésére. A fiatalok sportolási lehetőségeinek, tehát értelmes alternatíva megteremtése mellett a Kábítószerügyi Egyeztető Fórum segítségével komoly harc folyik a drogfogyasztással szemben, és sikerült a kipróbálás növekedését megállítani – jelezte dr. Somogyi Tivadar alpolgármester a konferencián. Kiemelte, az önkormányzat a fiatalok mellett az idősekre is nagy figyelmet fordít, és számtalan programmal igyekszik segíteni az időseknek a fizikai és mentális egészségük megtartását, minél tovább a saját, megszokott környezetükben maradását, a közösségi élményeket, a hasznosság érzésének fenntartását. A győri önkormányzat folyamatosan újítja meg szociális és egészségügyi intézményeit, és a tavaly megnyitott demencia központ révén nem csak az érintett időseknek, de családtagjaiknak is nagy segítséget nyújt.
Dr. Somogyi Tivadar alpolgármester
Dr. Komlósi László a vándorgyűlésnek helyet adó Széchenyi István Egyetem rektor-helyettese kiemelte, az idei téma a modern kori társadalom egyik legégetőbb problémáját járja körül. A civilizált országokban az idős emberek szerepe felértékelődött, egyrészt a népességfogyás, másrészt pedig a felhalmozott tapasztalat okán, amellyel az aktív munkában töltött idő is kitolódik. Hozzátette, a mentális zavarok megelőzésében kulcskérdés az időskori veszteségek feldolgozása, az ehhez való segítségnyújtás.
Ezzel is összhangban a konferencia az egész életen át tartó fejlődés perspektívájából tárgyalja, hogy civilizációnk fejlődése hogyan járul hozzá a lelki zavarok kialakulásához, társadalmunk milyen támogató és terápiás hatásokkal rendelkezik. Kiemelt fontossággal a közösségeknek, családnak, kultúrának, valamint az egészséges életmódnak a szerepét a lelki betegségek megelőzésében és kezelésében, a mentális zavarok szerepét és jelentőségét a testi betegségek kialakulásában.
A pszichés zavarok megelőzésében és gyógyításában elengedhetetlen a modern gyógyítás holisztikus szemlélete, ami az embert testi, lelki, szellemi és szociális egységében tekinti. A kongresszus tudományos programja az elmúlt két évtized robbanásszerű fejlődésének eredményeit mutatja be az idegtudományok, a pszichiátria és a társtudományok terén.
Papp Zsolt
Fotó: O. Jakócs Péter