Érdekes dolog ez, mert általában arra gondolunk, hogy a szívbetegek esendőbbek a szélsőséges időjárás és a különböző frontok esetén, ezért nekik jobban oda kell figyelni magukra, óvatosabban kell enni és inni és összességében visszafogottabban élni, gyógyszereket szedni és rendszeresen vizsgálatokra járni. Így is van ez. Ugyanakkor számos esetben találkoztam már azzal a szituációval, hogy az évekig rendszeres kontrollvizsgálatokra a hozzátartozója által kísért súlyos szívbeteg egyszer csak egymaga vagy más kísérővel érkezett. Mert az addig egészségesnek gondolt kísérő hirtelen meghalt, például szívinfarktusban, agyvérzésben vagy éppen rosszindulatú daganat miatt.
Időben felfedezve gyógyítható
Erre mondja a klasszikus orvosi szlogen, hogy „nincs egészséges ember, csak rosszul kivizsgált beteg”. Valójában inkább nagyon sok az egészségesnek gondolt, gyakran panaszmentes beteg, akiknél a bajt már visszafordíthatatlanul agresszív formájában ismerjük fel, olykor hirtelen halál formájában. Vagyis, 40 év felett már mindenkinek el kell járni rendszeresen az ajánlott szűrővizsgálatokra. Különösen akkor, ha a családban a közvetlen hozzátartozók között valamely betegség már előfordult. Mert a genetika működik, de a betegségek zöme ma már, időben felfedezve, szépen gyógyítható vagy hatékonyan kezelhető.
Fontos tanácsok
S hogy mit tanácsolok a szívbetegeknek nyáron? Pontosan ugyanazt, amit az egészségesnek gondolt embereknek. Igyanak bőséggel folyadékot, lehetőleg ásványvizet, vagy amit csak szeretnek, de mértékkel az alkohollal, mert az hiába folyékony, mégiscsak dehidrál, vagyis folyadékot von el a szervezetből. Tehát, aki alkoholt is fogyaszt, mert miért is ne söröznének a nyári nagy melegben, annak még több alkoholmentes folyadékot is kell fogyasztania. A direkt napsütést kerülni kell a déli órákban, úgy 11 és 15 óra között. Tartózkodjunk inkább félárnyékban. Semmi esetre se végezzünk ilyenkor kerti munkát és ha napra megyünk, akkor egy fehér sapka vagy kendő legyen a fejünkön. Akik sportolni szeretnének, azok azt a kora reggeli vagy késő délutáni órákban tegyék. Inkább együnk többször, de keveset. A légkondi rendkívül veszélyes tud lenni. Aki izzadtan bemegy egy hivatalba vagy szállodába, egy alaposan lehűtött légkondícionált helyiségbe, az könnyen megfázhat. De, az is kellemetlen lehet, ha az autóban a jóleső érzés miatt magunkra irányítjuk a jó kis hideg levegőt, majd másnapra mellhártya vagy vállízületi gyulladásunk alakul ki, ami komoly fájdalommal járhat. Ha huzatban áll vagy ül, akkor ne szégyelljen odamenni az ablakhoz, becsukni. Mert a huzat is könnyen gyulladást okozhat azon testrészünkben, amit huzamosabban ér, különösen, ha előtte már a melegben megizzadtunk.
Rendszeres gyógyszerszedés és az alkohol
Nagyon fontos, hogy akiknek rendszeresen gyógyszert kell szedni, azok a nyaralás során se felejtsék el beszedni az ajánlott gyógyszer mennyiséget. Még akkor se, ha akad a szomszédok vagy barátok között egy „okostojás”, aki azt mondogatja, hogy „csoda, hogy élsz, ha ezt a sok gyógyszert beveszed”. Akkor se, ha arra gondolnak, hogy inkább meginnának egy sört vagy egy pohár bort, amit félnek a gyógyszerrel együtt elfogyasztani. Kevés olyan gyógyszer van, amire nem szabad kultúrált mennyiségben alkoholt fogyasztani. Ezt nem árt megbeszélni a kezelőorvosunkkal, nem szabad szemérmesnek lenni. Elvégre az egészségünkről, az életünkről van szó, aminek része az is, hogy jól érezzük magunkat. Szóval, törekednünk kell a biztonságra, ami a mai rohanó, stresszes világban már komplex odafigyelést igényel az egészséges élet területén is.
A minap katétereztem hajnalban a szívét egy betegnek, aki „csak” egy napra hagyta el a gyógyszereit, mert „vasárnap zárva volt a patika”. Mindig van valahol egy ügyeletes patika! A másik klasszikus, amikor a beteg az ajánlott adag felét szedi csak be, mert „annyi rosszat hallott már a gyógyszerekről”. Egyrészt, amikor ilyeneket hallunk vagy olvasunk, gondoljunk arra az igencsak elgondolkodtató magyar mondásra, hogy „kibicnek semmi sem drága”, mert aki ilyet mond, az nem az egészségünkért aggódik, csak egyszerűen okoskodik. Akkor is, ha nagy tudású, nyugdíjas szívsebész professzor. Másrészt pedig tudjuk jól, hogy aminek nincs mellékhatása, annak hatása sincsen. Ugyanakkor orvosunk mérlegeli a gyógyszerek jól ismert mellékhatásainak és a hatásosságának a hátrányait és előnyeit, s megnyugodhatunk, mert a hátrányok a legtöbb esetben eltörpülnek a jótékony hatások mellett. Mert a modern gyógyszerek például megelőzik az agyvérzést, a szívinfarktust, csökkentve a vérnyomásunkat, a koleszterin szintünket, kitágítva az ereinket, és javítva a sejtek anyagcseréjét. Ha pedig aggódunk azért, hogy mindez nehogy károsítsa a májunkat, főleg, ha még alkoholt is fogyasztunk a gyógyszerek mellett, akkor inkább szedjünk rendszeresen májvédő tablettát. Ahogy a kocsiba ülve is bekötjük a biztonsági övet.
Szerző: Prof. Dr. Dézsi Csaba András belgyógyász, kardiológus főorvos