Vény nélkül

Hogyan mérsékelhető a koleszterinszint?

Illusztráció: Győr+ Archívum
Győr+
2019.05.10. 12:18

A magas koleszterinszint megduplázhatja, vagy akár meg is triplázhatja a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának esélyét. Manapság rengeteg reklám hívja fel a figyelmet a koleszterinszint fontosságára, a túl magas érték ugyanis komoly egészségkárosodáshoz vezet a szív- és érrendszerben.

A jó és rossz koleszterin

Az LDL (low density lipoprotein – alacsony sűrűségű lipoprotein) funkcióját tekintve a koleszterin szállítását végzi a májból a sejtek irányába. Az LDL koleszterin emelkedett szintje összefüggést mutat az érelmeszesedéssel, ezért kapta a „rossz” jelzőt. A HDL (high density lipoprotein – nagy sűrűségű lipoprotein) felveszi a felesleges (a sejtek által fel nem vett) koleszterint, majd visszaszállítja a májba, ahol egy része az epével választódik ki. A HDL-koleszterin az úgynevezett „védő” vagy „jó” koleszterin, mivel a véráramban keringő vagy az érfalban már lerakódott koleszterint is visszaszállítja a májba, ahol lebomlik, ezzel pedig részt vesz az érfal védelmében. Ha túl nagy a koleszterinkínálat és a sejtek a rendelkezésre álló mennyiséget nem tudják felhasználni, az egyensúly eltolódik, és a felesleges koleszterin az erek falában rakódik le. A lerakódott koleszterin következtében nő az érelmeszesedés, a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázata. A koleszterin elsősorban rossz tulajdonságai miatt vált ismertté, de a teljességhez az is hozzátartozik, hogy nagyon fontos a szervezet számára, ugyanis nélkülözhetetlen eleme az állati és emberi sejteknek, részt vesz a sejtmembránok alkotásában, és számos fontos vegyület, mint például a D-vitamin, az epesavak és a mellékvesekéreg által termelt szteroid hormonok előanyaga.

Milyen a megfelelő koleszterinszint?

Az összesített koleszterinszint (HDL + LDL) az összes zsírszállítófehérje töménységét határozza meg a vér literére számítva mmol/liter mértékegységben. A koleszterinszint nagyságrendjétől függően különböző súlyosságú (normális, határérték, kóros) állapotokat különböztetünk meg. Az össz-koleszterinszint 5,2 mmol/liter alatt tekinthető normálisnak. A határérték 5,2 és 7,0 között van, ekkor már oda kell figyelni és helyes, zsírszegény táplálkozással visszaszorítani a normál határ alá. A 7 fölötti érték viszont már kórosnak számít, amellyel mindenképpen orvoshoz kell fordulni. Külön jelölik az LDL (alacsony sűrűségű lipoprotein) koleszterin szintjét. Itt 3,4 mmol/liter alatt normális az érték, 4,2 fölött pedig kóros. A kettő közötti a határérték. A triglicerid esetében 1,7-es érték alatt nyugodhatunk meg, 1,7 és 2,3 között már van rizikó, 2,3 fölött pedig kórosan magas koleszterinszintről beszélünk.

Hogyan kezelhető a magas koleszterinszint?

A koleszterinszint mérsékléséhez alapvető fontosságú az étkezési szokások helyes kialakítása. Telítetlenzsírsav-tartalmú ételek (növényi olajok, például olíva, szezám, szója, napraforgó, repce, lenmag) fogyasztása javasolt, viszont a telített zsírokat jobb kihagyni az étrendünkből. A telített zsírok közül a legismertebb az állati zsírok csoportja, de néhány növényi zsír, például kókuszolaj, mogyoróvaj, kakaóvaj, pálmaolaj is ide tartozik, ezek főleg az édességekben vannak jelen. Az összetett szénhidrátok (tészta, rizs, burgonya), magas rosttartalmú ételek is segítenek a koleszterinszint csökkentésében. Túlsúlyosak esetében javasolt a diéta, akkor is, ha a koleszterin szintje nem sokkal magasabb a határértéknél.

Kapcsolódó témák: #koleszterin | #vény nélkül |