Az elmúlt évtizedekben a világ lakosságának átlagéletkora folyamatosan nő. Ez hazánkra is jellemző, bár sajnos, míg Svájcban és Olaszországban az átlagéletkor 82 év, addig a magyarok átlagéletkora 76 év.
Civilizációs ártalmak
Az utóbbi évtizedekben jelentősen megemelkedtek az úgynevezett civilizációs ártalmak, így ezek egészséget kedvezőtlenül befolyásoló hatása azt eredményezi, hogy már a 40-es, 50-es éveiktől kezdve sokan küzdenek civilizációs betegségekkel. Ezek közül elsőként említhető a túlsúly, úgy is, mint más testi betegségek alapja. Sajnos túlsúlyra szert tenni nagyon is könnyű: kedvez a XXI. századi életmód (mint a gyakori, sőt akár állandósult időhiány, gyorsétkezdei ételek fogyasztása, az autós vagy tömegközlekedési eszközzel történő közlekedés, a kevés mozgás). A szabadidő eltöltése is sokszor a számítógéphez, internethez kötött, további üldögéléssel, szobába zártsággal. A váltott műszak szintén nem kedvez az egészséges étkezésnek, hiszen sokan késő éjjel érnek haza éhesen, így a fő étkezés akár az éjszakába is belecsúszhat.
Napi tízezer lépés
A testi-lelki egészség megőrzésének két sarkalatos pontja van: az egyik a testmozgás, a másik az egészséges táplálkozás. Bár az egészség megőrzéséhez a napi 10 ezer lépés megtételét szokás hangsúlyozni, már 20-30 perc szabad levegőn – főleg világosban, napsütésben – töltött idő, séta is jelentősen hozzájárul. Ha kifejezett, sport jellegű testmozgást sikerül beiktatnunk heti kétszer, netán háromszor, akkor már igen nagy előrelépést tettünk egészségünk megőrzése érdekében. A vacsora utáni séta kiemelkedően egészséges lehet, különösen, ha szeretett személlyel sétálunk. A statisztikai adatok szerint a kutyatulajdonosok azért is vannak jobb egészségi állapotban, mert reggel-este együtt sétálnak kutyájukkal.
Egészséges táplálkozás
Az étkezésnek rendkívül nagy szerepe van az egészség megőrzésében, hiszen nem mindegy, bekerülnek-e a szükséges tápanyagok, vitaminok a szervezetbe vagy sem. Az utóbbi években került a középpontba az egészségmegőrzés érdekében a bélflóra – az emberi belekben található baktériumok összessége –, az úgynevezett mikrobiom felelős olyan nélkülözhetetlen anyagok szintetizálásáért, melyek a jól működő immunrendszer, a jó agyműködés, a megfelelő hangulat, a jó alvás biztosítékai. A megfelelő bélflóra kialakulása ahhoz kötött például, hogy megfelelő mennyiségű rostot fogyasztunk-e. Nem mindegy tehát, hogy mivel táplálkozunk, és itt nem elsősorban azt kell hangsúlyozni, hogy mit eszünk meg, hanem éppen az lehet a gond, ha valami fontos és nélkülözhetetlen ételt nem fogyasztunk.
Mértékletes evés
Végezetül a túlsúlyról, az elhízásról csupán annyit: túlsúly akkor alakul ki, ha a kalóriabevitel meghaladja a felhasznált kalóriamennyiséget. Annak érdekében tehát, hogy ne alakuljon ki elhízás, már azzal is jelentős lépést teszünk, ha nem viszünk be a szükségesnél több kalóriát, vagyis kevesebbet eszünk annál, mint amennyitől a súlyunk gyarapodna. Egészségünk megőrzéséért mi magunk tehetünk, saját kezünkben van sorsunk, és ez a kellő elhatározás és odafigyelés esetén meg is könnyíti a helyzetet, hiszen mindenki a saját döntése és ritmusa szerint tudja élni – egészséges – életét.
A túlsúly hatása az egészségre
A jelentősebb túlsúly összefügghet olyan további problémákkal, mint a magas vérnyomás, a magas vércukorszint, a magas vérzsír- és koleszterinszint, a máj elzsírosodása vagy a magas húgysavszint. Ezen kombinációt egyébként metabolikus szindrómának hívjuk, és komoly alapot képez az olyan szív- és érrendszeri betegségekhez, mint a szívinfarktus vagy a sztrók (stroke). A túlsúly okozta teher ezen túlmenően az ízületeket is megterheli, fájdalmas ízületi panaszokat és mozgáskorlátozottságot okozva. A magas vércukorszintet és laboreltéréseket az utóbbi években az Alzheimer-kórral is összefüggésbe hozták, így lett az Alzheimer-kór elnevezése a 3-mas típusú diabétesz.
Szerző: Dr. Radics Judit pszichiáter, pszichoterapeuta, alvásszakértő főorvos – Kovács Gábor táplálkozásterapeuta