Az öngondoskodás szerepe felértékelődik napjainkban – hallgassa meg a rádióműsort!
Mindenkinek érdemes előrelátóan felkészülni nyugdíjas éveire. A siker kulcsa a megfelelő megtakarítási szokások kialakítása, és a hosszú időn át történő rendszeres takarékoskodás. Az öngondoskodás szerepe tehát felértékelődik napjainkban.
Vajon a magyarországi példa mit mutat? A teljes körű tájékoztatás igénye nélkül, néhány ügyfél példáján keresztül kaphatunk valós képet arról, hogyan látják a nyugdíjra felkészülés fontosságát a különböző generációk itthon.
Rovatunk állandó szakértője Zsidi Mária, az Aegon Biztosító megyei igazgatója a témával kapcsolatban elöljáróban elmondta, sokan számítanak arra, hogy akár húsz évet is eltöltenek majd nyugdíjasként, és ezt életük aktív időszakának látják: szeretnének utazni, új hobbikat kipróbálni, és több időt tölteni a barátaikkal, családjukkal. Ennek záloga természetesen az egészség és az anyagi biztonság. Zsidi Mária valós példái az öngondoskodás két hazai fázisát mutatják be.
Zsidi Mária, az Aegon Biztosító megyei igazgatója
Nézzük először a középkorú házaspár, András (53) és Julianna (50) megtakarítását. Mindketten jövedelmükből havonta 12 ezer forintot fordítanak nyugdíj céllal öngondoskodásra. (Azt tudni kell, hívja fel a figyelmet Zsidi Mária, hogy csak 650 ezer forintos éves díjnál lehet a maximális adókedvezményt igénybe venni.) A példa alapján a kalkulált nyugdíj-kiegészítésük 1 százalékos garantált hozammal, 5 millió 259 ezer forint körüli összeg lesz. De 3 százalékos becsült hozammal már 5 millió 914 ezer forinttal számolhatnak. Nézzünk egy másik példát! Zoltán (38) sikeres vállalkozó. Ő korábban ismerte fel az öngondoskodás szerepét, így havi 15 ezer forintot szán a nyugodt jövőjére. Az ő esetében 1 százalékos garantált hozamnál a kifizetés becsült összege 8 millió 735 ezer forint lesz. Ha azonban 3 százalékos becsült hozammal számolunk, akkor Zoltán közel 11 millió forintra számíthat.
Az Aegon Biztosító valós példái azt mutatják, a rendszeres megtakarítást nem lehet elég korán kezdeni. A leendő ügyfeleket tehát abban kell segíteni, hogy minél több lehetőségük legyen megtakarítani, könnyebben hozzájussanak a megfelelő tanácsokhoz, a tervezéshez szükséges eszközökhöz, és képesek legyenek meghosszabbítani a munkában töltött éveik számát.
A Győr+ Rádióban Farkas Mónika munkatársunk beszélgetett a témáról Zsidi Máriával. Meghallgathatja, ha IDE kattint!
(x)