Fókuszban a foglalkoztatás
Már közel ötven szervezet vesz részt a Foglalkoztatási Paktum munkájában, amely segíteni kívánja azokat, akik valamilyen nehézséggel küzdenek a munkavállalás terén, másrészt pedig kiemelt célja csökkenteni a térségünkre jellemző munkaerő-hiányt.
„Győr az élet minden területén hosszú távra tervez, városfejlesztési elképzeléseit is ennek megfelelően valósítja meg, de a gazdasági környezetének alakításában is elsődleges szempont a fenntarthatóság. Ennek érdekében alakított ki előremutató együttműködéseket az önkormányzat a gazdasági élet szereplőivel, amelynek egy újabb fontos állomása a Paktum, hiszen Győrben nem a munkanélküliség, hanem a munkaerőhiány a legnagyobb probléma, amelynek megoldása közös érdek.” – fogalmazott Fekete Dávid alpolgármester a Győri Járási Foglalkoztatási Paktum június 15-én megtartott, 2017. évi első foglalkoztatási fórumán. Az alpolgármester az infrastruktúra fejlesztése, az iparűzési adó mértékének csökkentése mellett példaként említette a járműipari életpályamodell kialakítását is, amelyek a gazdasági környezet vonzóbbá tétele mellett tervezhetőséget biztosítanak a munkavállalóknak is.
Fekete Dávid a paktum jelentőségéről
A fórumot megelőzően az Irányító Csoport is ülésezett, ahol elfogadták többek között 2017-évi munkatervüket, a Paktum költségvetését, és a Foglalkoztatási Stratégiát is. Ez utóbbit az Universitas-Győr Nonprofit Kft. készítette a térség foglalkoztatási helyzetfelmérésére és elemzésére alapozva. A fórumon a projekt eddig eltelt időszakáról is szó esett, többek között arról, hogy májusban megkezdődött a célcsoportba tartozó személyek programba vonása is a Kormányhivatal által.
Már közel 50 szervezetet tömörít a Paktum
A Győri Járási Foglalkoztatási Paktumot 2016. november 23-án alapították, a megállapodást akkor 11 szervezet írta alá. Győr Megyei Jogú Város Önkormányzata konzorciumvezetőként vesz részt a programban, de az alapítók között ott volt a Győr-Moson-Sopron Megyei Kormányhivatal, a Győr-Moson-Sopron Megyei Önkormányzat, a Győr-Moson-Sopron Megyei Kereskedelmi és Iparkamara, a Győri Térségfejlesztési és Projektmenedzsment Kft., a Győr-Szol Zrt., a Széchenyi István Egyetem, a Mobilis Közhasznú Nonprofit Kft., a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége, a Szt. Cirill és Method Alapítvány és a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Egyesület is. Csütörtökön újabb, több mint harminc szervezet csatlakozott a Paktumhoz, így már közel 50 szervezet, köztük olyan gazdasági szereplők, mint az AUDI HUNGARIA Zrt., a Nemak Győr Kft. vagy a Rába Járműipari Holding Nyrt. önkormányzatok, mint Bőny, vagy Kunsziget és érdekképviseleti szervezetek, egyesületek, mint a Győri Ipartestület, vagy a Győri Egyházmegyei Karitász is részt vesz a Paktum munkájában.
Polgári István a Stratégiai Csoport vezetője
Az önkormányzat a Paktumon belül három munkacsoportot alakít ki az egyes célcsoportok elérése és a kiemelt témák kezelése érdekében. A Pályaorientációs Munkacsoport a Mobilis Közhasznú Nonprofit Kft. vezetésével, a Vállalkozásfejlesztési Munkacsoport a Győr-Moson-Sopron Megyei Kereskedelmi és Iparkamara vezetésével, míg az Esélyegyenlőségi Munkacsoport a Győr-Moson-Sopron Megyei Kormányhivatal vezetésével kezdi meg működését.
A Terület- és Településfejlesztési Operatív Program keretén belül megvalósuló „Helyi foglalkoztatási együttműködések a Győri járásban” című projekt összköltsége 900.000.000 Ft, amelyet 2016.07.01 – 2018.12.31. között az Európai Unió és a Magyar Állam támogatásával valósítanak meg.
Papp Zsolt
Fotó: O. Jakócs Péter