A hétfői csapadékzóna távozása után kedden és szerdán csendes idő várható - mondja Tullner Jób atya, a Pinnyédi Meteorológiai Állomás vezetője.
A Kisalföldön, az előrejelzés szerint, -5°C fok körüli reggeli fagyokkal – szerdán lehet ennél hidegebb is –, esetleg reggeli ködképződéssel kell számolni. Napközben nulla fok fölé emelkedik a hőmérséklet, csapadék nem lesz. Csütörtökön egy felhőzóna vonul át felettünk. A reggeli hideg mérséklődik, csapadék továbbra sem várható. Péntek délutántól felgyorsulnak az események. Erősebb nappali felmelegedés után megerősödő DK-i széllel egy igen mély, de tőlünk távol elvonuló atlanti ciklon csapadékzónája halad át a késő esti órákban felettünk, jelentős melegedést hozva, ezért egyértelműen esőt hullatva.
Szombat délutánra az eső eláll, az égbolt ki is derülhet, gyengül a szél, s a nappali maximumhőmérséklet valószínű kétszámjegyű lesz. Vasárnapra és hétfőre jelenleg felelőtlenség előrejelezni, mind a hőmérséklet, mind pedig a csapadék tekintetében. Valószínű, az atlanti ciklon hatásának megszűntével egy mediterrán ciklon húzódik fölénk, melynek pontos pályája egyelőre kiszámíthatatlan. Van modell, mely a Kisalföldre sem vasárnapra, sem hétfőre nem jelez csapadékot, csak egy kis lehűlést, az amerikain viszont vasárnap esti eső után hétfőn nyugaton kiadós havazást láthatunk. Személy szerint ez utóbbit tartom kevésbé valószínűnek.
Nagytérségi helyzet
2. ábra forrása: sat24.
A 2. ábra hétfői műholdfelvételén a Német-Lengyel-síkság felett találjuk azt a ciklont, melynek hullámzó frontja hétfőn délelőtt átvonult felettünk. A ciklon ÉK felé távozik, és hamar feloszlik. Mögötte emelkedik a légnyomás, ezért a kedd, szerda, csütörtök valószínű csapadékmentes lesz, kedden, szerdán erősebb hajnali lehűléssel.
3. ábra forrása: Német Meteorológiai Szolgálat
A 3. ábra csütörtöki előrejelzésén jól látható a változás előjele. Középpontjával Írország DNy-i „sarka” felett egy igazi viharciklon jelenik meg (központi nyomás < 965 hPa), melynek hazánk, csütörtök estétől az előoldalán lesz. Ezen a napon nem biztos, hogy érdemes lesz felhágni Írország legmagasabb pontjára, az 1038,6 m magas Carrauntoohil-re. Így csak a nyelvünk törik, a nyakunk nem. Szerencsére, hazánk mindebből csupán egy kis hőenergiát, valamint péntek este erős DK-i széllel érkező „fröccsöt” kap.
4. ábra forrása: sat24.
A pénteki előrejelzés (4. ábra) a ciklont már a Cornwall-félsziget felett mutatja, ahonnét angolosan távozva Stockholm felé veszi útját. A kulcsot valószínű egy mediterrán ciklonnak adja, de hogy az mit kezd ezzel a februári meleg levegővel, most még csak nem is sejthető. A választék széles, a polc színültig telt.
Tullner Jób atya amatőr meteorológus
Nyitókép: pixabay