Mától tábla őrzi Cziráki Lajos festő- és grafikusművész emlékét a Révai Miklós Gimnáziumban. Az emléktábla megálmodói egykori tanítványai, akik a megvalósítást Lebó Ferenc szobrászművészre bízták.
Az avató ünnepségen a művész egyik volt diákja, Kulacs Béla portálunknak elmondta:
„Lajos bácsi művészettörténetet tanított nekünk. Tisztelettel fogadtuk, s ő is minket. Nagy tudással, hozzáértéssel oktatott és nevelt bennünket. A tavalyi, ötvenedik érettségi találkozónkon merült fel ez az ötlet. S hogy miért pont neki, amikor annyi tiszteletreméltó tanárunk volt? Talán azért, hogy egy kiváló képzőművész előtt egy ma élő kiváló képzőművész alkotásával tisztelegjünk.”
Cziráki Lajos 1917-ben született Hegyeshalomban. Középiskolai tanulmányait a pápai Bencés Gimnáziumban végezte . 1944-ben diplomázott a Képzőművészeti Főiskolán, mesterei Szőnyi István, Kisfaludi Strobl Zsigmond és Varga Lajos volt.
Colmari tartózkodása alatt hatást gyakorolt rá Otto Dix és Matthias Grünewald. 1946-ban tért vissza Győrbe, ahol a festészettől visszavonult, 1959-től kezdve alkotott újra. Itáliai tartózkodása után Dante irodalma is hatott műveinek témáira. 1986-ban Munkácsy-díjat kapott. 86 éves korában, 2003-ban hunyt el Győrben. Művészeti hagyatékának egy részét a Városi Művészeti Múzeum őrzi.