Győr+
2017.07.05. 19:33

Kultúrákért cserébe egy diákot – fogadószülőket keresnek

Csupán egy plusz ágy, tányér és sok szeretet kell ahhoz, hogy világraszóló tapasztalatokat szerezzünk az otthonunkban, cserébe azért, mert befogadunk egy diákot a Föld valamely országából. A világ második legnagyobb önkéntes szervezete, az AFS július végéig olyan győri családokat keres, akiknek nyitva az ajtajuk és a szívük is más kultúrák előtt.

Korábban már írtunk a diákok körében Európa-szerte az egyik legsikeresebb kezdeményezésként számon tartott Erasmus+ programról, mely idén harminc éves. A rendszerbe a felsőoktatásban tanulók kerülhetnek, s tanulhatnak egy vagy több félévet külföldön. Nyelvtanulás, önállóság, magabiztosság, alkalmazkodás, barátkozás, nyitottság és kapcsolatépítés – csak néhány érv, amit felsoroltunk a nemzetközi tapasztalatszerzés mellett, amit aztán kiválóan lehet kamatoztatni hazatérés után.

A jelen cikkünk középpontjába állított AFS a középiskolásoknak nyújt hasonló előnyöket, az őket fogadó családoknak pedig szintén világraszóló kalandot. „Hogy segítsünk a szervezetnek, elvállaltuk, hogy egy hónapra befogadjuk a Törökországból érkező Emrét, akit egy másik fogadócsalád várt aztán. Viszont amikor a férjemmel tartottunk haza az akkor 17 éves fiúval, már az autóban eldöntöttük, hogy maradhat nálunk az egész tanévre, mert nagyon hasonlított a személyisége a miénhez, beleillett a családba. S már azt sem éreztük problémának, hogy kicsi a lakásunk és nem beszélünk kiválóan angolul” – emlékszik vissza Horváthné Czimer Katalin, aki egy három és féléves kislányt nevelt akkor, s éppen állapotos volt, amikor az isztambuli diák megérkezett hozzájuk. „Az elején furcsa volt, hogy hirtelen lett egy nagyfiunk, tartottam tőle, hogy az életkorával kapcsolatos dolgokat nehezebben kezeljük, de aztán egyáltalán nem így lett. Élveztem, hogy mindent meg lehetet vele beszélni, s hogy rajta keresztül megismerhettük a török kultúrát”.

Persze Emrét is nagyon érdekelte, hogy a magyarok miként gondolkodnak róluk. „Volt egy török, Mehemed, Sose látott tehenet” – ütötte meg a fülét Móricz Zsigmond verse egy alkalommal, amikor az édesanya diavetítővel mesélt a két kislányának – időközben ugyanis megszületett a második gyermek, akit Emre már testvéreként várt. „Kikerekedett szemekkel kérdezte: mi tényleg azt gondoljuk, hogy ők buggyos nadrágban járnak, és még a gyerekeinknek is ezt tanítjuk? Ezután sok irodalmat elolvastunk együtt, s beszélgettünk arról, mit oktatnak nálunk róluk az iskolában” – mesélte Katalin, aki szerint még előny is volt, hogy nem beszéltek a férjével tökéletesen angolul, hiszen így Emre gyorsabban elsajátította a nyelvünket. „Minden kommunikációs probléma áthidalható, főleg, hogy most már rengeteg fordítóprogram is létezik” – hangsúlyozza.

A nyelvtudás tekintetében a fogadócsalád is csak nyerhet, hiszen a legtöbb ide érkező fiatal beszél angolul is. Bangáné Jarecsni Rita, az AFS Magyarország vezetője szintén fogadott néhány éve családjával egy német lányt. „A gyerekeim német nemzetiségi iskolába jártak, s a fogadás sokat segített nekik, hogy az iskolában szerzett nyelvtudást a mindennapokban tudják alkalmazni. Akiknek általános, középiskolás gyermekeik vannak és szeretnék, hogy biztonságos otthoni környezetben tudjanak nyelvet tanulni, ez a program kiváló lehetőség” – mutat rá az első világháború idején alakult szervezet hazai vezetője. Az országban 1990. óta van jelen az AFS, s eddig több mint kétezer magyar diák csereévét, és nagyjából ugyanennyi külföldi diák magyarországi tartózkodását szervezte meg. Az AFS révén több mint 80 ország 13 ezer diákja vesz részt minden évben 3-11 hónapos külföldi tanulmányúton, s eddig világszerte több mint 400 ezer középiskolás és fiatal felnőtt tanulhatott külföldön, ahol önkéntes befogadó családoknál éltek és helyi iskolákban tanultak.

Győr-Moson-Sopron megye kiemelkedő szerepelt tölt be a nemzetközi diákcsere-szervezet hazai életében, mintegy 15 önkéntes segíti őket Győrben és Sopronban. S most Győrben újabb fogadócsaládokat keresnek, augusztus végén ugyanis 110 diák érkezik Magyarországra. Thai, török, honkongi, indonéz és olasz fiataloknak keresnek családokat.

Bangáné Jarecsni Rita tájékoztatása szerint a legfontosabb feltétel a szeretetteljes légkör, még csak külön szobát sem kell biztosítani, az azonos nemű gyerekekkel is lakhat a diák. Sőt, gyermektelen párok is bekapcsolódhatnak a programba. A jelentkezés és még több információ az afs.hu oldalon érhető el.

 

Szerző: Zoljánszky Alexandra

Fotó: Illusztráció