Győr+
2017.09.07. 13:14

Lenyűgöző felvételek – Helikopterről kerestük a parlagfüvet

Száz méter magasból is kiszúrják a parlagfüvet és szankcionálják a gondatlan tulajdonosokat. A péri reptéren jártunk csütörtökön, onnan szállt fel az a helikopter, aminek segítségével a fertőzött területeket kutatják fel.

Ezekben a napokban zajlik szűkebb hazánkban a parlagfű légi felderítése. Évek óta a földi ellenőrzés mellett, már a levegőből is pásztázzák a szakemberek a földterületeket. Megtudtuk, csökken a szankcionálások száma, azonban bőven akadnak parlagfüves területek az egész megyében. Magyarországon tizenkét éve végeznek hasonló légi felderítéséket és az évek alatt felére csökkent a fertőzött területek száma.

– Győr-Moson-Sopron megye kétharmadán hajtanak végre parlagfű légi felderítést a napokban – mondta el érdeklődésünkre Bakody Attila, a Győr-Moson-Sopron Megyei Kormányhivatal Élelmiszerlánc-biztonsági és Földhivatali Főosztály Földhivatali Osztály főosztályvezető-helyettese. Kiemelte, legtöbb esetben a biogazdáknál észlelhető nagyobb területen parlagfű, ők ugyanis nem végzik megfelelően a gyomnövény fizikai irtását.

 

– Megyénk nem nevezhető az erősen fertőzöttek közé. A nyári meleg nem kedvezett a parlagfű fertőzöttségnek, inkább a csapadékosabb időjárás idején számolhatunk fokozott veszéllyel – árulta el Szemerics Attila, agrárügyi és környezetvédelmi főosztályvezető.
Hozzátette: kismértékben csökkent a megyében a fertőzöttség mértéke, ez köszönhető a gazdák hatékony munkájának, hiszen jobban odafigyelnek a környezetükre, illetve az időjárási viszonyok is kedvezően alakultak.

Megtudtuk: évről-évre ugyanazokon a területeken észlelnek parlagfüvet. Ezeken a részeken nagyobb odafigyelés kell a tulajdonosoktól. Egyre több a megyében a zöldövezetes és ipari beruházás, itt is kiemelten kell megelőzni a parlagfű elszaporodását.

 

Ez a speciális felderítés a leggyorsabb és leghatékonyabb módja a parlagfüves területek felkutatására és a későbbi szankcionálásra. A helikopterben a pilótán kívül két szakember tartózkodik – egy növényvédelmi felügyelő és egy földhivatali mezőgazdász. Mikor egy parlagfűvel fertőzött területet észlelnek, akkor megállnak felette a légijárművel és rögzítik a koordinátákat, majd napokkal később kimennek a területre, ahol elvégzik a helyszíni méréseket.

Akár 5 millió forintos növényvédelmi bírságra is készülhet, aki nem irtja ki a saját tulajdonában álló földterületen a parlagfüvet. Megyénk külterületein átlagosan 50 és 150 ezer forintos bírság a jellemző, belterületeken pedig 100 és 750 ezer forint között mozog ez az összeg.

 

Rozmán László
Fotó: Marcali Gábor