Megérkezett az ígért július 1-jei váltás, mától jönnek a hazai járművekre az új típusú rendszámok. Pontosan hogy is fognak festeni? Kik kapják, illetve jár-e pluszügyintézéssel, ha klasszikus három betű-három szám formátumú a rendszámunk? Cikkünkből most minden részlet kiderül az új és a „régi” rendszámokról. – írja az Index.
A hárombetűs rendszámokat még 1990 nyarán vezették be, a korábbi, kétbetűs-négyszámos táblákat 1995 végéig lehetett használni. A Technológiai és Ipari Minisztérium (TIM) nyilvántartása szerint 2021 végén 5,5 millió gépjármű volt forgalomban idehaza, ebből hozzávetőleg négymillió a személyautó, vagyis jelenleg ennyi jármű közlekedhet ma Magyarországon a megszokott hárombetűs-háromszámos rendszámokkal. – írja az index.hu.
Miért volt szükség az új rendszámformátumra?
A kormány indoklása szerint azért hosszabbodnak meg július elsejétől egy betűvel az új magyar rendszámok, mert a jelenlegi karakterkészlet néhány éven belül kifutott, kifogyott volna.
Az új, hosszabb rendszámok mostantól a járműállomány fokozatos megújulásával, felmenő rendszerben váltják majd a régieket.
A most bevezetett, négybetűs hatósági jelzésből a Magyarországon július 1-jétől újonnan forgalomba helyezett járművek kapnak.
Hogy fognak kinézni az új rendszámok?
Az újfajta rendszámtáblák a latin ábécé szerinti két magánhangzóból vagy két mássalhangzóból – kivéve a cs, gy, ly, ny, sz, ty, zs betűkombinációkat –, majd újabb két betűjelből és három számjegyből állnak.
A rendszámtábla betűjelei helyén ékezetes magánhangzók nem állhatnak, a számjegyek helyén 001-től 999-ig terjedő érték szerepelhet.
A rendszámtáblákon új elemként jelenik meg Magyarország címere, mellette az európai zászlót jelképező kék mezőben tizenkét sárga csillagból álló rész, ezen belül pedig ott a fehér H betű jelzés is.
A környezetkímélő járművek világoszöld alapszínű tábláit a hosszabb rendszámformátumban is ugyanúgy kiadják, akárcsak az autók bicikliszállító eszközére szerelhető szürke jelzéseket.
Egyszerűsödnek az ideiglenes rendszámtáblák is, az eddigi E, M, P, SP és Z betűjelűek helyett egységesen I betűjeles azonosítókat adnak ki.