Győr+
2017.12.01. 17:34

Advent első vasárnapján kitárja kapuit a győri székesgyház

Bizonyára álmélkodni fog az, aki advent első vasárnapján belép a megújuló győri székesegyházba. Mintha kitágult volna a tér, megvilágosodott volna a hely.

A győri székesegyház belső felújítási munkálatai májusban kezdődtek, ami azzal járt, hogy bezárták a templomot. A beruházás első üteme lezárult, így advent első vasárnapján a hívek újra birtokba vehetik a győri bazilikát.

Pénteken a sajtó képviselői már betekintést nyerhettek az épületbe, ahol dr. Veres András megyéspüspök arról tájékoztatott, hogy eljutottak a felújítás jelentős szakaszának befejezéséhez, a legporosabb, a legtöbb kosszal járó munkával végeztek a kivitelezők. Kicserélték a padlózatot, megújult a fűtési rendszer, az elektromos hálózat, kiépítették a hangosítást, valamint a biztonsági rendszert. A megyéspüspök reméli, hogy aki belép a templomba, az komfortosabbnak fogja találni és megtapasztalja a megújulást.

Bognár István irodaigazgató, a plébánia vezetője is a megújulás szükségszerűségéről beszélt. „ Abban az időszakban térünk vissza ide, amikor új egyházi év kezdődik az ádventtel, ami azt jelzi, hogy hogy nem csak a székesegyház szorul még megújulásra belsőleg, hanem mi hívek és papok is egyaránt.” István atya kiemelte, advent első vasárnapján 10 órakor püspöki szentmise keretében megáldják a megújuló templomot, – nem újraszentelik. Változás annyi lesz, hogy advent idején a hajnali misék reggel 6 órakor kezdődnek, az estiek változatlanul 18 órakor lesznek. Vasárnap 8.30-tól, 10 órától, 12 órától és 18 órától mutatnak be szentmisét.

A felújítás részleteiről Andorka Miklós mérnök, az egyházmegye főépítésze, a munkálatok koordinálója számolt be lapunknak. Elmondta, több mint 300 négyzetméteren, a templom egészében kicserélték a padlózatot, Horvátországból származó jura mészkőre, amely egy kemény mészkő, a kopásállósága vetekszik a tardosi kő minőségével.

A padlólapok alatt kiépítették a villamoshálózatot, van ahová padlófűtés került. A falszerkezetet utólagosan szigetelték, elkészült a biztonsági rendszer, riasztóval, kamerákkal, valamint modern feliratozási rendszert alakítottak, ki, és a hangosítás is új lett, így a körülmények már 21. századiak. A székesegyház bejáratainál szélfogók beépítésével pedig egyszerűbb, praktikusabb lett a közlekedés.

Teljesen elkészült a Mária oltár restaurálása, visszakerült helyére a Könnyező Szűzanya kegyképe. Az összes mozdítható fa elemet, az aranyozott részeket leszedték, és műhelyekben restaurálták, majd visszatették eredeti helyükre a kegyképpel együtt, eközben elkészült a mennyezeti freskó restaurálása is, valamint a márvány- a kőfelületek, a díszítőelemek kijavítása is.

Aki belép úgy érzi, egy világosabb, tágasabb templomban jár, már csak azért is, mert megnyitották a hívek előtt a korábbi stallum terét is, a templom hajóját, a főoltár előtti területet..

A belső tér megújítása 2-3 éven át még szakaszosan zajlik majd, szükséges a freskók, az oltárok restaurálása, a kőfelületek megújítása.

Az eddigi munkálatok 450 millió forintba kerültek – tájékoztatott a főépítész.

 

Földvári Gabriella

Fotó: Kun Zoltán