A gerincferdülés egy olyan tartáshiba, ami a gerinc oldalirányú elhajlását jelenti. A ferdülés azt jelenti, hogy a gerinc nyaktól induló S alakot ölt. Legtöbb esetben a felső szakaszon jobbra, az alsón pedig balra kanyarodik a gerincoszlop. Ilyenkor a jobb váll kicsit magasabban áll, mint a bal.
A gerincferdülés tünetei
A gerincferdülés kialakulásának időpontja alapján megkülönböztetünk gyermekkori, fiatalkori és felnőttkori gerincferdülést. A gerincferdülés romlására annál inkább lehet számítani, minél korábbi életkorban jelentkezett.
A tünetek a következők lehetnek:
- az egyik oldali váll, illetve csípő magasabban helyezkedik el,
- a fej nem a test tengelyében (excentrikusan) helyezkedik el,
- görbe hát, púpos testtartás
- gerinc S alakú görbülete hátulnézetből
- sánta járás,
- hátfájdalom,
- csökkent fizikai terhelhetőség, gyors kimerülés fokozott mellkasi vagy törzsmozgással járó munka során
A gerincferdülés következményei
A gerincferdülésből adódóan féloldalasan, aszimmetrikusan terhelődik a szervezet, ami a boka, a térd és a csípőízületek korai kopásához, állandósult fájdalmakhoz vezethet. A statikai rendellenesség rontja a szervezet terhelhetőségét is, légzési, keringési problémákat is okozhatnak.
Diagnózis és kezelése
A gerincferdülés kezelésében a legfontosabb elem a korai felismerés. A diagnózis felállítása orvos által történik. A strukturális scoliosis vizsgálatakor a tér mindhárom síkjában kialakult deformitást figyelembe kell venni. Az elváltozásokat képalkotó eljárásokkal (röntgen) lehet láthatóvá tenni.
Hogyan segít a gyógytorna?
A gerincferdülés kezelési stratégiája a ferdülés mértékétől függ, amit fokokban fejez ki a szaknyelv. 20 foknál kisebb görbület esetén intenzív, rendszeres, szakember által összeállított gyógytorna szükséges. A gerinc izmai megerősödnek, rugalmasabbá válik a gerincoszlop és felszabadul a nem megfelelő terhelés alól. A funkcionális gerincferdülés mozgásterápiával általában jelentősen csökkenthető, akár meg is szüntethető.