Egy USA-ból indult kezdeményezés hatására a WHO november harmadik csütörtökét nemzetközi szinten is füstmentes nappá nyilvánította.
Egy USA-ból indult kezdeményezés hatására a WHO november harmadik csütörtökét nemzetközi szinten is füstmentes nappá nyilvánította.
Sokan nem tudják, hogy a nikotin a heroinnál és a kokainnál is nagyobb függőséget okoz, mely már 7 napon át napi 4 szál cigaretta elszívása után kialakul. A leszokás ennél lényegesen hosszabb: teljes megvonás után általában 4-5 hétig tart a folyamat, ám a nikotinéhség még így is sokáig jelentkezhet.
A „rá se kellett volna szokni” kezdetű haszontalan mondatok helyett mi inkább pár motiváló tényt hoztunk azoknak, akik még nem tudták rászánni magukat arra, hogy végleg letegyék a cigarettát:
Az utolsó szál cigaretta elszívása után:
20 perccel csökkenni kezd, 2 óra múlva pedig már a normál állapothoz közeli értékre áll vissza a szívritmus és a vérnyomás;
12 óra múlva normál szintre rendeződik a véroxigén– és szén-monoxid szintje;
72 óra elteltével a nikotin teljesen eltűnik a szervezetből, javul az íz- és szagérzékelés, könnyebb lesz a légzés;
2-3 hét után a leszokással járó tünetek többsége teljesen megszűnik, nő a tüdő kapacitása;
1-9 hónap múlva megszűnik a köhögés és felére csökken a szívelégtelenség kockázata;
5 év után jelentősen lecsökken a daganatos- és érrendszeri betegségek esélye;
10 év elteltével pedig a tüdőrák kockázata pontosan akkora lesz, mint azoké, akik sosem gyújtottak rá.
Ha eddig nem tette, a mai nap tökéletes nap a leszokáshoz! Garantáltan megéri, a szervezete, a környezete és a pénztárcája is hálás lesz érte.
Forrás: Egészséges Győrért