Félárva gyermekeknek és szüleiknek indítanak gyászfeldolgozási csoportot Győrben. Ezek a foglalkozások korábban csak a fővárosban voltak elérhetőek. Ősszel kisgyermekeknek tartottak, most pedig tinédzsereknek tartanak ilyen jellegű foglalkozásokat. A Győr+ Estében Farkas Mónika műsorvezető kérdezte a témáról a Reményvirág gyászfeldolgozó csoport egyik vezetőjét, Kulcsár Nárciszt.
,,Tavaly ősszel a foglalkozást általános iskola alsó tagozatos gyerekeknek indítottuk, akik az anyukájukat vagy apukájukat elvesztették. A reményvirág-foglalkozások finn módszeren alapulnak. Hét héten keresztül heti egy alkalommal találkozunk a gyerekekkel. A foglalkozások során nemcsak ők kapnak segítséget, hanem a szülők is, akik egyedül maradtak, s így egymaguknak kell nevelniük a gyerekeket. A családok megismerkedtek egymással, sorstársi közösség, megérezték azt, hogy nincsenek egyedül” – mondta Kulcsár Nárcisz.
A szakember hozzátette, az említett családok nagyon jóban lettek egymással, sőt a karácsonyi ünnepeket együtt is töltötték.
,,Ilyen módon is tudták egymást támogatni, megosztották a fájdalmukat. A gyerekek is tudtak egymással játszani, közös programokat, például korcsolyázást szerveztek” – fogalmazott Kulcsár Nárcisz, aki kifejtette, komoly problémát okoz, hogy a családok sok esetben nem beszélnek otthon a halálról. A szülő nem akarja a fájdalmát a gyerekekre terhelni. A meséken keresztül a gyerekek fel tudnak oldódni, és sokkal könnyebben tudnak beszélni erről a témáról. Ehhez kell tudatos szülői segítség.
A tavaszi kurzus a felső tagozatosokat célozza meg.
,,Meg kell különböztetnünk a kicsiket a nagyobbaktól. A reményvirág finn módszer minden hétre ad egy tematikát: az emlékektől, a múltból kiindulva, a jelenen és a saját értékeinek felfedezésén keresztül, egészen a jövőbe mutatóan. A tematika független a korosztálytól. Inkább a módszerek eltérőek, mindig az adott korosztályhoz kell őket igazítani. A nagyobb gyerekeknél például a meséknél más történeteket veszünk elő” – magyarázta Kulcsár Nárcisz.
A beszélgetést itt lehet visszahallgatni:
Illusztráció: deposiphotos.com