Szerencsére csak bűnmegelőzési célzattal kattant a hátuk mögött a lakat március 23-án, csütörtökön. A cél az volt, hogy a fiatalok testközelből láthassák milyen is a börtönélet és mi lehet a következménye annak, ha nem megfelelő társaságba keverednek, vagy rossz döntéseket hoznak. A börtön rendezett folyosói, a zárka puritánsága és az egyik fogvatartott beszámolója vélhetően mély nyomokat hagytak az iskolásokban.
A Győr-Moson-Sopron Vármegyei Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Osztálya és a Győr-Moson-Sopron Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézet közös programjának keretében több győri középiskola diákjai is látogatást tehetnek a győri börtönbe. Bejuthatnak oda, amit eddig maximum csak filmekben láthattak, beleszippanthatnak abba a levegőbe, amelyet senki sem szívna szívesen. Persze vannak rajtunk kívülálló történések is, de többnyire a saját rossz döntése miatt kerül rácsok mögé az ember. Erre utal a program elnevezése is: „Te melyik utat választod?” A diákok pedig a 15-18 éves korosztályból kerülnek ki, nem véletlenül: talán a legfogékonyabb életkorról van szó, ugyanakkor a legsérülékenyebbről is egyben. Sok minden elindulhat a kamaszokban ezekben az években, fontos, hogy megfelelő példát lássanak. S sokszor bizony elrettentőt is.
A március 23-án sorra kerülő látogatás pont azt a célt szolgálta, hogy a fiatalok a valóságot lássák: azt, hogy milyen egy igazi börtön, hogy a zárkájában láthassanak egy elítéltet, hogy megdöbbenhessenek, amikor várakozás közben az arcát a frissen festett fal felé fordítva kell állnia és várni az utasításra. Nyilván egyetlen diák sem számított kellemes légkörre, ám a valóság miatta megdöbbenés sokszor szinte tapintható volt.
Némán figyelték, ahogy a fekete maszkos egyenruhás az önként jelentkező társukon bemutatta a mozgáskorlátozási eszközök felhelyezését, és szemléltette: miként lehetséges mozogni vezetőszáron és hogy az elítélt csak akkor cselekedhet, ha arra felszólítást kapott. A láncok és bilincsek csörgése még így is túlságosan valóságos volt, hogy csak bemutató célzattal kerültek a végtagokra, a derékra…
Egy fogvatartott vállalta, hogy beszélget a fiatalokkal. 2019. májusában tartóztatták le kábítószerrel való visszaélés és kereskedelem vádjával, 6 év és 6 hónapot kapott, ebből 2 évet letartóztatásban töltött, majd az ítélet jogerőre emelkedett. A fiatalember rutinos börtönlakónak számít, aki elmondta: a legnehezebb az első félév volt. Ráadásul akkor még a szerről is le kellett jönnie, amit többnyire egész napos alvásokkal oldott meg. Amúgy sem nagyon tudott volna mást tenni, akkor még a nap 24 órájából 23-at a zárkában kellett töltenie, 9 másik ember társaságában. Ráadásul magas biztonsági kockázati besorolásban volt, csak bilincsben hagyhatta el a zárkát. Azóta ez már enyhült, s amellett, hogy dolgozhat az anyagellátó raktárban, kitanulhatta a szobafestő szakmát is. Mint mondta: a kezdetektől arra törekedett, hogy mindenkivel jó kapcsolatot alakítson ki, hogy könnyen beilleszkedjen, s hogy a jó magaviselete miatt minden lehetséges kedvezményt megkaphasson. Ha sikerül, akkor szeptember 15-én kedvezménnyel szabadulhat, ha mégsem, akkor még 2 év vár rá a rácsok mögött.
„Rossz társaságba keveredtem, egyre több buli volt, én meg elkezdtem kábítószerezni. Próbáltak óvni az igazi barátaim, de nem hallgattam rájuk. Kipróbáltam sorra: volt speed, füves cigi, kokain, metamfetamin. Megismerkedtem dílerekkel, s akkor jött az ötlet, hogy én is árulhatnám, akkor meglenne a rávalóm, meg még keresetkiegészítésem is jönne. Soha nem gondoltam, hogy elkapnak, mert mindig azt hittem, hogy én okosabb vagyok. De ez nem így van, egyszer mindenkit elkapnak…” – mesélte a férfi, aki azt is elmondta, a bent töltött évek alatt a legnehezebb időszak az volt, amikor az édesapja elhunyt, s nem tudta a gyászát úgy megélni, mint kint. Ráadásul a temetésre sem mehetett el, a Covid időszaka ezt nem tette lehetővé.
A diákok kérdéseire mellébeszélés nélkül válaszolt, bátran állta a kérdő tekinteteket. Nem vádolt senkit, elismerte, hogy rossz döntések sorozata vezetett odáig, hogy börtönbe került.
„Ha visszatekerhetném az idő kerekét, egészen 14-15 éves koromig tenném. Jobban lefoglalnám magam, lennének céljaim és a barátaim is jobban megválogatnám. Nektek is ezt javaslom egyébként. Kössétek le magatokat, legyenek álmaitok. Itt bent a családomon kívül a szabadság hiányzik a legjobban. Ha kiengednek, az lesz az első, hogy keresek magamnak munkát, mert pénz kell keresnem azért, hogy a terveimet megvalósítsam: szeretnék autószerelőnek tanulni, érdekelnek az autók, szeretek vezetni. De a jogosítványom is újra le kell tennem, mert az is elvették. Na meg eszem egy jó dönert, ott Révfaluban, mert azt nagyon szerettem még amikor kint voltam…” – zárta a fiatalember, majd az börtön személyzetének kíséretében megmutatta a diákoknak a zárkáját.
A kétszintes győri börtön zárkafolyósója a rengeteg ráccsal, a zárkák vastag vasajtajával meglehetősen nyomasztóan hatottak, s bent a zárkánban sem volt jobb a helyzet, annak ellenére, hogy idegenvezetőnk példás rendet és tisztaságot tart. Mondjuk meg is követelik a raboktól, de ő egyébként is kényes erre.
„A ruhánkat magunk mossuk itt bent, az ágyneműnket kéthetente cserélik le. Én most egy egyszemélyes zárkában vagyok. Tény, hogy itt magányosabb az ember, viszont jobban kialakítható egy kis privát szféra” – mutatott körbe a puritán berendezésen a fiatalember. S valóban: egy vaságy matraccal, egy asztal hokedlivel és egy szekrény az összes berendezés.
„Azért mert én dolgozom, járhatok a konditerembe, s ez nagyon jó. Ha kiengednek is fogok sportolni. Még nem tudom mit, de a kajakozás mondjuk vonz. Könyvtár is van itt bent, aki szeret olvasni, annak jó. Legutóbb én például a Trónok Harca összes kötetét olvastam ki. TV-t nézhetünk, bár az energiaárak emelkedése miatt rövidebb ideig, mint korábban. Nem könnyű itt bent az élet, nagyon hiányzik a szabadság. Viszont azt is tudom, ha nem tartóztatnak le és kerülök börtönbe, akkor nem tudtam volna leszokni a drogokról és már valószínűleg nem élnék…” – búcsúzott a fogvatartott a diákoktól, akik folytatták útjukat a börtön szűk folyosói és masszív rácsos ajtói között egészen ki az udvarig, ahol egy szolgálati gépjárművet mutattak be nekik, s lassan a látogatás vége közeledett.
„A győri börtön örül annak, hogy kiveheti a részét a bűnmegelőzésből, hiszen mi nem mehetünk ki az utcára, nem mehetünk be az iskolákba” – kezdte Hajdu Melinda BV százados, sajtóreferens, majd így folytatta: „A rendőrséggel való együttműködésnek köszönhetően mi is lehetőséget kapunk a fiatalok prevenciójára és ezt nagyon hasznosnak tartom. Másrészt a fogvatartottak jóvátételi lehetőségeként is működik ez a program, mert aki átéli milyen börtönben lenni, az megpróbál tenni azért, hogy a fiatalok ne kövessék el ugyanazokat a hibákat, amiket ők elkövettek” – zárta a százados.
Márkó, Levente és Kevin a győri lukács iskolába járnak és a látogatás végén elmondták, hogy amellett, hogy érdekes volt a program, nagyon hasznosnak is tartják, hiszen tényleg a nyers valóságot láthatták és hallhatták. Ahogy fogalmaztak, ha valami, akkor ezek az élmények távol kell, hogy tartsák a fiatalokat a rossz döntésektől, a rossz barátokról és a bűnözéstől.
„A rendőrség és a börtön együttműködésének köszönhetően a tanulók a börtönt egy elítélt idegenvezetésével tekinthették meg” – mondta Walczer Zsuzsanna rendőr őrnagy, bűnmegelőzési tanácsadó. „Az iskolai prevenció során nekünk a fő feladatunk, hogy a fiatalok megtanuljanak felelősségteljes döntéseket hozni, fejlődjön a szabálytudatosságuk, s mindezt olyan élményszerű programokkal szeretnénk segíteni, hogy ezek az ismeretek a személyiségük részévé váljanak. Most a börtönlátogatás előtt a büntetőeljárás teljes menetét ábrázoltuk nekik. Egy szabadságelvonást pedig legjobban itt, a börtönben tudunk megmutatni. Egy elítélt szájából hallották ma azokat a tanácsokat is, amelyeket mi mondtunk nekik, s ma itt valószínűleg mélyen beléjük égtek a hallottak. Mert szembesültek azzal, hogy ami eddig természetes volt a számukra, az egy rossz döntéssel teljesen összeomolhat. A mai programot szeretnék egyre több középiskolának is felajánlani, természetesen teljes körű előzetes felkészítést és tájékoztatást követően” – zárta az őrnagy asszony.
TV-s szerkesztő: Németh Boglárka