Évtizedes tévhiteket cáfolt meg az egészség megőrzésével és a fogyókúrával kapcsolatban dr. Papp Lajos szívsebész, szívgyógyász hétfői, a Kamarai Szalonban tartott előadásán.
Dr. Papp Lajos a világ számos pontján tanított és tartott előadást, 1976-ban vett részt először szívműtéten, azóta sok ezer beteg szívét tartotta a kezében, sok ezer szívet operált, de egyetlenegy embert sem gyógyított meg.
„Ha jól operáltam, akkor a természet rendjének helyreállításában segítettem, ha rosszul, akkor öltem.”
Szerinte az orvoslás legfőbb törvénye: nem ártani! Nem az orvos gyógyítja meg a beteget, hanem az emberek saját magukat gyógyítják meg, a bennük lévő öngyógyító programjukkal.
A szívsebész a vállalkozóknak tartott előadáson kiemelte: a legnagyobb vállalkozás életben maradni! Ehhez adott is néhány jó tanácsot.
„Vigyázzunk az egészségünkre, mert az egészséget nem lehet megvenni sem gyógyszerekkel, sem étrend-kiegészítő termékekkel. Az egészségért meg kell dolgozni. Minden ember testből, szellemből és lélekből van, ha ebből valamelyik nem működik, akkor az egészség felborul.”
Egy nemzetközi felmérés szerint a népbetegségek kialakulásának az első számú rizikótényezője a családi, a munkahelyi és a társadalmi stressz. „Ha nem akarunk stresszesek lenni, ne nézzünk politikai műsorokat, krimit, futballmérkőzést” – tanácsolta a professzor.
Beszélt a koleszterinről, a magas-vérnyomásról és az elhízásról is. A professzor szerint a normál koleszterinérték 3,9 és 7,8 között van. Azoknak, akik sztatint tartalmazó koleszterincsökkentő gyógyszereket szednek, a gyógyulás helyett a mellékhatásokkal kell számolniuk, májkárosodásra, valamint vázizom- és szívizom-elfajulásra. Kutatások ugyanis kimutatták, hogy azoknál, akik ilyen gyógyszert szedtek, az érben lévő meszesedés fokozódott, és 50 százalékkal megnőtt az akut szívbajok megjelenése is. A koleszterint diétával és mozgással lehet csökkenteni. Egyébként nincs jó és rossz koleszterin, csak koleszterin van.
„Aki tiszta energiát kíván bevinni a szervezetébe, az egyen szalonnát, tojást és csokoládét” – mondta a hallgatóság nagy meglepetésére az előadó.
A magas vérnyomásról szólva Papp Lajos kijelentette: a magas vérnyomás nem betegség, hanem tünet. A stressz miatt van. Azért, mert nem hagyunk időt a szívünknek pihenni. Ez a probléma, mint sok minden más is, szeretettel legyőzhető. Ha szeretünk, akkor nincs stressz, nincs betegség.
A stresszen kívül a népbetegségek másik oka az elhízás. Az elhízás oka pedig, hogy többet fogyasztunk, mint amennyit elhasználunk. Azt tanultuk, hogy úgy reggelizzünk, mint egy király, úgy ebédeljünk, mint egy polgár és a vacsoránkat osszuk meg egy koldussal, valamint, hogy naponta többször keveset együnk. A professzor szerint nem szabad reggelizni, egy nagyon szerény ebédet költsünk el, majd este bőségesen vacsorázzunk. Sejtjeinknek ugyanis legalább 16 órára van szüksége ahhoz, hogy kiürítsék a „szemetet”. A szervezet először a szénhidrátot, a cukrot, majd a fehérjét égeti el, ezt követően a zsírt.
„A hosszú élet titka: időnként éhezni kell” – hangsúlyozta az előadó.
Erre alkalmasak többek között a böjti időszakok. A professzor elárulta, ő a közelmúltban végigjárta az 560 kilométeres magyar zarándokutat, mely során 2 kg 60 deka kenyeret evett meg és csak vizet ivott. A 17 napos zarándoklaton 10 kg zsírt égetett le magáról.