A magyar kultúra szolgálólánya Győrben
Az uniformizáló hatalommal szemben egyfajta lázadás is volt a fiatalok körében a magyar népzene újra felfedezése akkoriban. Az ötös fogatból most Dévai Nagy Kamillát ismerhetik meg a Széchenyi Egyetemen azok, akik a Beszélgess velem! sorozat következő találkozóján április 20-án 17 órakor részt vesznek. A Liszt-, Bartók-, Kazinczy-díjas, érdemes művész a gitárját sem felejti otthon. Azt a hangszert amivel ifjak tömegét tanította meg muzsikálni, énekelni. Az erdélyi ősökkel bíró Dévai Nagy Kamilla gyakran jár vissza családja földjére, és onnan is sokan jönnek hozzá, hogy elfeledett dalokat tanuljanak és vigyék vissza a magyar népi kultúrát. Ebből a célból alapította meg a Krónikás Zenedét.
A népdalok mellett versek megzenésítésébe is belevágott. Erről így nyilatkozott a verenekmondo.hu portálnak: „gyönyörű vers megzenésítések mellett olyan rossz prozódiával énekelt verseket is hallottam, és gondoltam, megpróbálom kijavítani. Először a szöveget kell értelmezni, az a fontos, hogy a dallam a verset szolgálja. A költő mondanivalóját kell kiemelni. Ha egy jó dallam érkezik meg először, ahhoz inkább új verset kell írni, s nem ráerőltetni egy meglévőre. És végtelenül fontos, hogy gyönyörű magyar nyelvünket megfelelőképpen használjuk. Beszédben sem szeretem a slendriánságot, de szóvéget elnyelni, hangsúlyt rossz helyen énekelni bűn. Csak olyan ruhát szabad egy versnek adni, amely jól áll rajta.”
Énekelt a pápának, Teréz anya sírjánál, a leprásoknak Kalkuttában, Fidel Castronak, indira Ghandinak, a nepáli királynak, fellépett a budapesti eukarisztikus kongresszuson. Harmincnégy nyelven énekelt, ezzel bekerült a Guiness Világrekordok Könyvébe.
A Beszélgess velem! programban természetesen a világot bejárt művésznőt életéről is faggatja majd Pió Márta moderátor. Mert Dévai nagy Kamilla nagy túlélő. Már 11 évesen gerincét törte, aztán felgyógyult a kolerából, amit egy erdélyi kút vizétől kapott, három rákbetegség miatti műtétből, három szívinfarktusból és egy 120 méteres autós zuhanásból is visszajött. Talán ezért is adta életrajzi trilógiájának az „Akit az Isten meghagyott” címet. Szerinte azért történt mindez, mert céljai, feladatai vannak: szépet adni az embereknek, őrizni a hagyományokat és szolgálni a magyar kultúrát. Erre az izgalmas zenés beszélgetésre a Széchenyi Egyetem Új Menedzsment Campus konferenciatermébe várják az érdeklődőket.
Adventi fabrikáló
November 27-én (szerdán) 16.30 órakor adventi koszorút készítünk a Győri Szabó József Művelődési Házban (9019 Győr-Gyirmót, Szent László út 35-37.).
részletekProgramajánló
Irodalmi és zenei eseményekre is készülhentek a kikapcsolódni vágyó győriek. A színes programkínálatot már az adventi készülődés jegyében kézműves-foglalkozások is színesítik.
részletek