Igazi összművészeti találkát tartottak szombaton a Torulában, ahol az idén krisztusi korba lépő RAS, azaz a Regionális Alternatív Stúdió születésnapját ünnepelték a megjelentek. Az ERdŐTEREK című kiállítás építészeti remekműveit kortárs zene és tánc, valamint fényművészet és irodalom együttese tette egyedivé.
Három évtizede annak, hogy a Rába-parton megjelent egy szürke vízibusz. Bár elsőre átlagosnak tűnt a jármű, tele volt élettel, érzésekkel, művészettel, hiszen 10 éven át egyszerre szolgált építészeti stúdióként, könyvtárként, filmklubként, de ami a legfontosabb: összművészeti kiállítótérként.
Az idén 33 éves RAS galériahajója, igaz, most a szárazföldön, de minden eddiginél különlegesebb formában újra kikötött, hogy varázslatos természetjárásra csábítsa látogatóit, hol máshol, mint a történelemmel átitatott modern környezetben, ahogy a RAS alapítói fogalmaznak, a kortárs áramlatok erdejében. „Az építészet lényege, hogy teret adjon, a találkozásnak, az asszociációknak, egy együtt gondolkodásnak. Kiállításunk kiváló lehetőséget ad minderre, éljünk vele” – fogalmazott Rosta S. Csaba építész, a RAS megálmodója.
„Az egész ötlet abból gyökerezik, hogy szerettünk volna a több mint 30 éves alapításunkra visszaemlékezni. Kettős az apropó, hiszen ez egyfajta visszakacsintás a hajó küldetésére is. Sajnos a hajó felült az iszapra, és akkor úgy láttuk, nem elég elegáns ahhoz, hogy egy kiállítótérként működjön. De tavaly aztán Mauer Dóra kiállítása kapcsán jött egy gondolat, hogy valójában Győrben van egy olyan tér, ami indusztriális de mégis meleg, és hívogatja a művészeket. Így csakúgy mint 30 évvel ezelőtt valami olyat adhatunk ami egyedi és különleges, a terméseinkkel, az ötleteinkkel” – fogalmazott a szakember a Győr+ Médiának.
Hogy miért kapta a kiállítás a különleges elnevezését, arról már Pados Melinda alkotótárs beszélt portálunknak. „Az Erőterek, Erdőterek onnan fakad, hogy az építészet vonzását próbáltuk valamilyen formában absztrahálni. Az építészet humánitást közvetít, felerősíti az érzékeket, vagyis ebben az ipari környezetben igyekeztük a mi humánus terünket leképezni” – árulta el a művész. Mint mondta nem tud választani az alkotásaik közül, éppen az aktuális a szerelem, mindegyiknek óriási ereje van, hatással van az életükre. Az általuk készített ékszerek pedig egyfajta kikacsintást nyújtanak a társművészetekre.
A tárlat megnyitóján Juhani Pallasmaa finn építész professzor teoretikus rövid megnyitó filmjét követően, prof. dr. Rechnitzer János – betegsége miatt ugyan sajnos csak videóüzenetben – örömmel köszöntötte a megjelenteket, méltatva a stúdió és annak megálmodóinak tevékenységét. „A hajó ott trónolt annak idején a parton. Kissé viseletesen, de látványosan, avantgarde módon valami egészen újat rejtett magában. Győrben akkor nagyszerű szellemi pezsgést indított el, hiszen az építészet és képzőművészet mellett, haladó, megújuló társasági élet színtereként is szolgált. Ez a vízibomba adta meg az antrét a Regionális Alternatív Stúdió és alapítója, Csaba számára, hogy szülővárosába visszatérhessen. Csapatával elindíthatott egy hosszú, sűrű, tettekben gazdag 33 éves menetet” – fogalmazott a műértő és műgyűjtő professzor.
Az impulzív nyitányon a RAS Quartet fúziós jazz zenéje mellett, a Harangozó-díjas Demcsák Ottó koreografálta, Labirintus című táncműből láthattak balettrészleteket a kultúrakedvelők.
A díszletek és jelmezek Rosta S. Csaba és Pados Melinda munkáját dicsérték. Demcsák Ottó és Sebestyén Bálint gondolatai után visszatért a tánc, a készülő Metro című alkotásból is ízelítőt kaphattak a Torulába érkezők.
A záróakkord is lenyűgöző látványt nyújtott, Bordos László Zsolt fantasztikus fényfestését trombitaszóló tette teljessé, mindezt a RAS installációjára, a Torula tér közepén.
Az ERdŐTEREK, vagyis Pados Melinda és Rosta S. Csaba páratlan párosának kiállítása április 28-ig várja látogatóit. A finisszázson Rákász Gergely tradicionális elemekben gazdag, korhű, egyedi gyártású orgonáját is megszólaltatja a művész.
Fedezze fel skicceken, terveken, maketteken, épületfotókon és látványvideókon keresztül a krisztusi korát ünneplő RAS megvalósult, vagy éppen a tervezőasztalon maradt, Győrhöz is köthető épületeit és tárgyait, hiszen az építészeti víziók ugyanúgy születnek, nőnek és elhalnak, akárcsak az erdő fái…
Galéria: MekliZ Fotó: Komlós Ádám
TV-s szerkesztő: Farkas Mónika