Tiszeker Ágnes, a Magyar Antidopping Csoport (MACS) vezetője is megszólalt Kenderesi Tamás ügyében, akit nagyjából fél évvel ezelőtt atipikusnak minősített biológiai útlevele alapján doppingeljárás alá vontak.
Tiszeker a hvg.hu-nak adott interjújában kiemelte, Kenderesi Tamás, aki ártatlannak tartja magát, ellentmondásokba keveredik a nyilatkozatában.
„Higgadtságra volna szükség, de én egy kétségbeesett sportolót látok, aki feléget maga mögött minden hidat, miközben az igazát próbálja bizonygatni” – mondta a hvg.hu-nak Tiszeker Ágnes, a Magyar Antidopping Csoport (MACS) ügyvezetője azután, hogy az atipikusnak minősített biológiai útlevele miatt doppingvétséggel gyanúsított úszó, Kenderesi Tamás közleményt adott ki az ügyéről. Ebben azt állította, hogy „bizonyítékok nélkül, feltételezésekre alapozva” indítottak ellene doppingeljárást, és tagadta, hogy valaha is tiltott anyagot, módszert alkalmazott.
A sportoló szerint egy adminisztrációs hiba vezetett az eljárás megindításához. Nyilatkozatában az olvasható, hogy tavaly áprilisban véradáson járt, egy nappal később pedig doppingellenőrök vettek tőle mintát. A doppingellenőrző lapra azt írta, hogy vért adott, a minta feldolgozásakor azonban valaki tévedésből vérátömlesztést jegyzett fel – ami természetesen tiltott eljárás a sportolóknál.
Kenderesi több más okot is megjelölt, amelyek miatt szerinte a biológiai útlevele „teljességgel megalapozatlannak, értékelhetetlennek tekintendő”: írt egyebek mellett 39 fokos melegben szállított vérmintákról és arról, hogy – szabálytalanul – edzés közben is vettek tőle mintát. Azt is felvetette, hogy a Doppingellenes Világszervezet (WADA) által használt modellek, amelyek „megjósolják”, hogy a vér alkotóelemeinek egy-egy adott sportoló esetében milyen tartományba kellene esniük, „sok hematológus szakértő által vitatottak”.
A korábbi hírek szerint az eljárás azután indult meg, hogy a WADA-akkreditált osztrák laboratórium szakértője Kenderesi biológiai útlevelének vizsgálata során eltéréseket talált a korábbi hematológiai paramétereihez képest. Az adatokat másik három, a világ különböző országából – Dániából, az Egyesült Államokból és Horvátország – kiválasztott, egymástól függetlenül dolgozó hematológus szakember is megvizsgálta, lezajlott a több körös bizonyítási eljárás, a sportoló meghallgatása, dokumentumok, szakértői vélemények benyújtása pró és kontra.
,,A WADA-szakértők ezután is masszívan fenntartották a véleményüket – fogalmazott Tiszeker. – Tények és bizonyítékok kellenek, de amit ő ír, az tele van ellentmondásokkal.”
A következő lépés az, hogy a MACS összehívja a háromtagú, független, magyar orvosszakértőkből és jogászokból álló bizottságot, amely döntést hoz az ügyben.
„Két eset lehetséges. Az egyik, hogy a bizottság elítéli Tamást, azaz megállapítottnak látja a doppingvétség tényét. Ez ellen fellebbezhet a nemzetközi Sportdöntőbíróságnál (CAS). A másik, hogy nem látja bizonyítottnak a gyanút, és felmenti. Ebben az esetben a vizes sportokat tömörítő nemzetközi szervezet (World Aquatics) vagy a WADA nyújthat be fellebbezést” – magyarázta Tiszeker Ágnes, aki hozzátette, ha Kenderesit elmarasztalják, az úszó akár négyéves eltiltást is kaphat.
Forrás: HVG