Szervezetünk egészséges működéséhez számos nyomelemre is szükség van. Ezek közül az egyik legfontosabb a magnézium. Ezt önállóan nem vagyunk képesek előállítani, így ennek pótlásáról a táplálkozás során kell gondoskodnunk.
Az egyik legfontosabb ásványi anyag
A magnézium az egyik legfontosabb ásványi anyag szervezetünkben, melynek teljes magnéziumtartalma körülbelül 20-30 gramm, ennek 60 százaléka a csontokban, 30 százalék az izomzatban található. Több száz enzim alkotórésze. Fontos szerepe van az egészséges ideg- és izomműködésben, valamint a szénhidrát-, a fehérje-, és a zsíranyagcserében. Részt vesz az alvás-ébrenlét ritmusának szabályozásában is.
Magnéziumhiány
Magnézium hiány esetén izomgörcsök, ingerlékenység, álmatlanság alakulhat ki, romlik a koncentrálóképesség, fejfájás, szédülés léphet fel, izomgyengeség, émelygés, végtagzsibbadás jelentkezhet. Gyakoriak lehetnek a kellemetlen, erőteljes szívdobbanások, szívritmuszavarok. Különösen a vízhajtók szedésekor jelent problémát, ha csak a kálium pótlása történik meg nap mint nap. Hiszen ilyenkor a magnézium is fokozottan ürül a szervezetből. Normális káliumszint mellett is jelentkeznek a panaszok, hiszen azt valójában a magnézium hiánya okozza. A terhesség során kialakult magnéziumhiány egyesek szerint felelős lehet a születendő gyermek felnőtt korában kialakuló inzulinrezisztenciáért is, ami végső soron cukorbetegséghez vezethet.
Fontos a rendszeres pótlása
A jó magnéziumellátottság pozitív hatású lehet olyan problémák megelőzésére, mint az inzulinrezisztencia, a magas vérnyomás, és talán meglepő módon, a vérzsírszint-eltérések. Ugyanakkor javíthatja a szellemi frissességet, csökkentheti a kellemetlen szívritmuszavarok előfordulását. Segíthet enyhíteni a kellemetlen másnaposság tüneteit. Tekintettel arra, hogy a légutakat is képes kismértékben tágítani, ezért az asztmától és krónikus hörgőgyulladástól szenvedőknek is enyhülést hozhat. Csökkenti a kalciumot tartalmazó vese- és epekövek kialakulásának esélyét. Segít gyomorrontás és székrekedés esetén, valamint megköti a gyomorsavat. Utóbbi miatt nem tanácsos étkezés előtt magnéziumtabletták szedése. Segíthet a depresszió leküzdésében és enyhíti a menstruációs görcsöket.
Napi szükséglet
A magnézium napi ajánlott mennyisége átlagosan 375 mg. Várandósoknak, sportolóknak, asztmásoknak, szívritmuszavartól, illetve magas vérnyomástól szenvedőknek az ajánlott napi magnéziumszükséglet kicsit több, 500–1000 mg között változik. 1000 mg feletti magnézium napi fogyasztása hosszú távon nem ajánlott. A szájon át bevitt magnéziumból átlagosan 35–55 százalék szívódik fel. A legtöbb sötét színű üdítőital foszfátokat tartalmaz, melyek az emésztőcsatornában hozzákötődnek a magnéziumhoz, így jelentősen csökken a felszívódása. Ezáltal, ha valaki rendszeresen szénsavas üdítőitalt iszik az étkezéseknél, akkor hiába táplálkozik megfelelően, a magnézium nem képes maradéktalanul bejutni a szervezetébe.
Sokféle baj okozója is lehet a magnézium hiánya
A leggyakoribb jel, amely magnéziumhiányra utal, az izmok időnkénti görcsbe rándulása (például a lábszárban). A magnézium nagy szerepet játszik az izmok megfelelő működésében többek között úgy, hogy a kalcium és a kálium felhasználását is befolyásolja. A magnézium emellett képes blokkolni a fájdalomreceptorokat, amelyek az izomfájdalmakat érzékelik. A magnéziumhiánnyal összefüggő izomgörcsök közé tartozik az is, amikor a szemhéjunk rángatózik. Korábbi kutatások bizonyították, hogy a gyakori fejfájás hátterében időnként a magnéziumhiány is állhat. Akinek nincs elég ebből az ásványból a szervezetében, annál nagyobb valószínűséggel alakul ki migrén, ráadásul a rohamok nemcsak gyakoribbak, de erőteljesebbek is lehetnek. A magnéziumhiány következménye lehet a depresszió, a rosszkedv, a letargia, a nyugtalanság, az idegesség – ha nem tudjuk meghatározni, miért ugrunk a legkisebb dologra is, miért nem alszunk nyugodtan, vagy miért vagyunk letörtek, akkor annak hátterében a túl kevés magnézium is állhat.