Május közepén szinte egyik napról a másikra virágba borulnak a bodzabokrok. A terebélyes, akár 4-5 méteresre megnövő cserjét elsősorban illatos, nagy, fehér ernyős virágzatáért kedveljük.
Nyár vége felé megjelenő fekete, fürtös bogyói már kevésbé népszerűek, pedig hőkezelés után remekül felhasználhatók. Nem kell messzire menni érte, szinte bárhol megtalálható. Fontos, hogy forgalmas út mellett lévő növényről ne szüreteljünk, mert szennyezett.
A természetes életmód hívei gyógyhatása és kellemes ízvilága miatt egyaránt előszeretettel gyűjtik. A virágból készíthető legismertebb finomság a szörp. A télre eltett változaton kívül próbáljuk ki a friss limonádét is. A virágokon kívül csak cukorra, citromra, citromsavra és egy nagy befőttes üvegre lesz szükségünk, majd 1-2 nap türelemre.
Filléres, de annál finomabb csemege a rántott bodzavirág. A sűrű palacsintatésztába mártott és olajban kisütött, fahéjas porcukorral megszórt bodza íze és illata csodálatos aromát alkot.
Nem elhanyagolható a bodzatea sem, melyet náthára, köhögésre javallanak a fitoterapeuták, de vízhajtó hatása is erőteljes. Inhalálni is lehet vele, hiszen tisztítja a légutakat. Vérömleny és az ekcémás bőr borogatására ugyanúgy alkalmas, mint az árpás, gyulladt szem lemosására.
A bodzabogyóból főzött lekvárral, szörppel, finomabbá varázsolhatjuk a téli napokat. Sőt, az alkoholos italok kedvelői bort, likőrt és pálinkát készítenek belőle, utóbbi igazi kuriózum.
Érdemes tehát kipróbálni és megkóstolni e sokoldalú növényt.