Az országban először Győrben tesztelték a drónos szúnyoggyérítést. Szerdán a Kovalter környékén szállt fel a drón, hogy az előre meghatározott pontokon elvégezze a biológiai gyérítést.
A lárvatenyésző helyek feltérképezésére a Pannónia Központ Kft. kapott felkérést. Győr közigazgatási területének a teljes felmérése négy évvel ezelőtt készült el. „Ezek az alaptérképek arra valók, hogy megalapozzák a biológiai gyérítés lehetőségét. Ezt a térképet folyamatosan lehet frissíteni, és ez alapján a Győr-Szol megtervezi és elvégzi a biológiai készítmények kijuttatását a területre” – tájékoztatott Sáringer-Kenyeres Tamás entomológus szakértő, ügyvezető.
Jelenleg az áradás és a nagy esők következtében visszamaradt vizek vannak, ezért újabb biológiai gyérítésre van szükség, hogy ne legyen utánpótlása a szúnyogoknak.
Korábban gyalog, kézzel szórták a granulátumot és nagy nyomású permetezővel juttatták ki a szert a vizekbe. „Most az ABZ Drónnal közösen beadtunk egy engedélykérelmet – Magyarországon először –, hogy drónnal juttassunk ki szert a vizekbe. A drónos gyérítés nagy előnye, hogy pontos, gyors, bejut azokra a területekre, ahová mi nehezen tudunk bemenni, és költséghatékonyabb is” – tájékoztatott a Győr-Szol szúnyoggyérítésért felelős munkatársa, Pintér Szabolcs.
A leghatékonyabb a drónos gyérítés, amikor pár száz hektáron, foltokban vannak a vizes területek, ilyenkor a drón csak oda szórja a szert, ahol kijelölik. Hektáronként 2,5-5 kilogramm szert visz a drón, a vízbe szórva pontosan, precízen végzi a munkát. A drónos gyérítéshez entomológus ajánlása és gázmester felügyelete szükséges. A szakemberek vizsgálják, hogy ténylegesen a vízbe került-e a drónnal kiszórt granulátum, és hogy elpusztulnak-e a szúnyoglárvák. Ha igen, akkor a drónos gyérítés precedens értékű program lesz.
Győrben több fronton zajlik a szúnyogok elleni védekezés. A földi biológiai a vízben lévő szúnyoglárvákat irtja, a kikelt szúnyog irtására pedig két lehetőség van: a földi és a légi. A légit az EU korlátozta, de az elmúlt hetekben a magas csípésszám miatt az országos tiszti főorvos külön engedélyt adott ki arra, hogy repülőgépről is végezhetik a gyérítést, így Győrben is. Emellett a Győr-Szol öt géppel végzi a földi kémiai munkálatokat kora estétől hajnalig, így sikerül a szúnyogkérdést kezelni.
Galéria: Marcali Gábor
TV-s szerkesztő: Kárpát Zsolt