A bauhaus tovább él

Földvári Gabriella
2019.10.18. 11:32

Ahogy múlt héten beszámoltunk róla, divatbemutatóval és köztéri installációval indul a Design Hét győri programja pénteken a Magyar Ispitában.

Egyik fő kiállítása a Korszakváltó épületek északnyugaton című tárlat, amely válogatás a régió két világháború közötti építészetéből a Bauhaus 100. évfordulója alkalmából. A legrégebbi bauhaus típusú épület Győrben a strand egykori öltözője, melyet Hajós Alfréd tervezett.

A győri strand épülete

A Korszakváltó épületek című kiállításon válogatást láthatunk a két világháború közötti győri és soproni építészetből a Bauhaus100. évforduló alkalmából. A Magyar Ispitában rendezett tárlat a Design Hét Győr és a megyei Építész Kamara közös munkája, a Modern Győr szakmai hátterével.

„Győr és Sopron a műemlékekben leggazdagabb vidéki városok közé tartozik, de elsősorban a történelmi belvárosukról híresek. Pedig a két világháború közötti építészeti örökségük legalább olyan jelentős, csak kevésbé ismert” – tájékoztatott Hartmann Gergely építész, a kiállítás kurátora.

Csónakház

Győrben a legelső bauhaus ihlette épület, a már említett uszodai öltöző, valamint a ma már csak régi fényképeken fellelhető, a Mosoni-Duna partján álló csónakházak voltak az 1930-as évek elején. Majd sorra születtek meg a győri modern építészet úttörőjeként ismert Lakatos Kálmán tervei által tervezett házak. Ilyen volt a Híd utcai rendelőintézet, amelyet 1938-ban adtak át. Letisztult formavilágával és funkcionális, világos belső kialakításával Győr egyik legjelentősebb modern épülete volt a két világháború közötti években.

Híd utcai rendelőintézet
Fotó: Marcali Gábor

Az IBUSZ pavilon pedig, amely a mai Trianon emlékmű helyén állt, a legelegánsabb modernista épülete volt a városnak. A helyi és helyközi buszközlekedést és az idegenforgalmat szolgálta ki 1938-tól a hatvanas évek végéig. Szintén országos jelentőségű épület a Szent Imre-templom, amit a háború alatt, a negyvenes évek elején adtak át.

IBUSZ pavilon

Hartmann Gergely felelevenítette: a korszakban a megye legjelentősebb bérházépületét a Magyar Vagon- és Gépgyár építette a Mukácsy utca elején. Tervezője Urbancsok Tibor volt, az épületben közel száz, különböző méretű és komfortú lakás kapott helyet.

MVG Munkácsy úti lakóépülete
Fotó: Marcali Gábor

1938-ban a Darányi-kormány miniszterelnöke Győrben nagyszabású fegyverkezési programot hirdetett meg, már a háborús készülődés jegyében, ennek során nagyon sok modernista épületet húztak fel, de ezek amilyen gyorsan elkészültek, olyan gyorsan el is tűntek. Az egykori Vagongyári területen és az egykori reptéren voltak ilyen épületek. Érdekességként említette az építész a nádorvárosi, máig látható bauhaus jellegű villákat, például a Lakatos Kálmán által tervezett villát a Liezen-Mayer utcában, amelyet a közelmúltban újítottak fel.

Szent Imre Templom

Az első világháború utáni forradalmi és művészeti felpezsdülés jelenségeinek sorába tartozik a Bauhaus művészeti iskola alapítása Németországban, Weimarban. A bauhaus stílus lényegre törekvése a mai napig hat az építészekre, tovább él a minimalista trendekben.

A kiállítás október 27-ig látogatható. A tárlathoz kapcsolódva előadásokat is hallhatnak az érdeklődők a témában.

Kapcsolódó témák: #Kultúra |