Ezek a fülzúgás leggyakoribb okai

Dr. Dézsiné Szentes Veronika Fotó: Pixabay
2023.07.30. 13:21

Kisebb-nagyobb sistergés, átmeneti vagy állandó sípolás, zúgás a fülben - sokan küzdenek ezekkel a nyugalmat teljesen ellehetetlenítő, néha őrjítőnek tűnő problémákkal.

Kialakulásának okai

A fülzúgást ritkább esetben a kitágult vénában vagy szűkebb artériában keringő vér áramlása okozza. Ennél jóval gyakoribb, hogy a fülzúgás idegi irritáció kísérő jelensége, melynek forrása ismeretlen, vagy olyan fülprobléma húzódik meg a hátterében, melyet például zajártalom, esetleg lezajlott vírusfertőzés idézett elő. A fülzúgás okát orvosnak kell diagnosztizálnia!

Kezelése

A kezelést általában a háttérben megbúvó egészségkárosodásra építik fel. Tartós hatást csak komplex kezeléssel lehet elérni. Bizonyos esetekben az orvosok fülzúgás-semlegesítőt ajánlanak: ez olyan hallási segédeszköz, mely a fülzúgásnál elviselhetőbb hangot állít elő. Ezenfelül az orvos javasolhatja a füldugó használatát, főleg nagyobb zajok esetére, hogy megelőzze a fül károsodását. A Meniere-betegség (a fülzúgás mellett szédülés és halláscsökkenés is megjelenik) összefüggésben van különböző anyagcserezavarokkal, mint például a vérszérumban található koleszterin és/vagy triglicerid, illetve a vércukor szintjének megemelkedésével.

Étrend-kiegészítők

Fülzúgásra és halláscsökkenésre panaszkodó betegeknél cinkpótlással próbálkoztak. Akiknek a vérében kevés volt a cink, azoknak a 25 százaléka számolt be a fülzúgás csökkenéséről, miután cinket kaptak. Egy kettős vak vizsgálat során a melatonin pótlása jelentősen javított a fülzúgásos tüneteken. Annál a csoportnál, akiknek az alvását a fülzúgás zavarta, a melatonin egy hónapos szedése után a résztvevők 47 százaléka számolt be javulásról az alvás tekintetében. A zajos helyen dolgozó, fülzúgásra panaszkodó embereknél gyakran tapasztalható a B12-vitamin hiánya. Az ilyen esetek egy részében jól bevált a B12-vitamin nagy adagban történő adása. Nagy stressz esetén segíthet a magnéziumpótlás, legjobbak a B-vitaminnal kombinált vagy szerves magnéziumkészítmények (pl. magnézium-orotát). A Q1- és Q10-vitamint főleg a keringési zavarral és nagy kimerültséggel járó fülzúgás esetén érdemes megpróbálni.

Kapcsolódó témák: #egészség | #Győr | #vény nélkül |