A Győri Ipartörténeti Alapítvány idén új projektet indított azzal a céllal, hogy minél több régi gép válhasson Győr gazdag ipari múltjának emléket állító gépszoborrá. Az alapítvány erről a kezdeményezésről, valamint a tervezett ipartörténeti túrákról tartott sajtótájékoztatót kedden, majd felavatták az első győri gépszobrot is.
Az eseményre és az első gépszobor avatására az ipartelepen került sor, amit a győriek Szerszámgépgyárnak, MÁVAG-gyárnak, Közúti Járműgyárnak, Ágyúgyárnak emlegetnek. A telephely 1914–1916 között létesült, a kor legkorszerűbb és legnagyobb területű üzemei voltak itt, teljes infrastruktúrával, de az Iparcsatorna és Gyárváros is, mint kiszolgáló létesítmények, ekkor épültek. Ma több mint félszáz vállalkozás otthona.
Az alapítvány az elmúlt években több megkeresést is kapott cégektől, akik szerették volna felajánlani régi gépeiket megőrzésre, kiállításra, de mivel az alapítványnak nincs raktára, és ipartörténeti gyűjteménye sincs, így valószínűleg ezek a gépek ócskavasként végezték. „Azért, hogy ez ne így legyen, elindítjuk a gépszobor-projektet” – mondta Miklósy Lajos, az alapítvány elnöke a kezdeményezéssel kapcsolatban. „Műszaki embereknek ezek a gépek nemcsak termelő eszközök, hanem olyan tárgyak is, amiben rendkívül sok innováció, precizitás, művészi szintre emelt dizájn és kivitelezés testesül meg” – hangsúlyozta a kuratórium elnöke.
Andorka Zsolt alelnök pedig az alapítvány őszi programjairól számolt be. Kiderült, folytatódnak az ipartörténeti túrák, szeptember elsején gyárvárosi gyalogtúrára, szeptember 14-én Belváros–Sziget–Dunacenter túrára, szeptember 16-án pedig dunaszegi kerékpártúrára kerül sor. Jelentkezni az alapítvány honlapján lehet.
Andorka Zsolt beszélt arról is, hogy a 70 éve alapított Győri Kenyérgyár épülete emléktáblát kap, és történetéről könyvet jelentetnek meg, de megemlékezést tartanak a 100 éves Győr-Lakk vállalatról is. Emlékhelyet kívánnak létesíteni Horváth Ede, a vagongyár egykori vezérigazgatója tiszteletére, akinek életéről könyv is készül – melyhez még szponzorokat keresnek.
Az első szobrot a telepen az Ipartechnika Menedzser Kft. székhelye előtt állították ki, amely egy, az 1930-as években gyártott fémipari gyalugép, ami 1970-es évektől a GÉFI – Győr-Sopron megyei Gépipari és Finommechanikai Vállalat tulajdonában volt, késeket, ollókat, profi szerszámokat gyártottak vele.
„Reméljük, hogy egyre többen követik példánkat és akár az ipartelepeken, akár a köztereken megjelennek hasonló kiállított darabok, melyek az emberi leleményesség, a technikai megoldások iskolapéldái lehetnek, akár tanulhatunk is belőlük” – emelte ki Miklósy Lajos.
TV-s szerkesztő: Németh Boglárka