A zöldszemlélet kialakításáért dolgoznak
Egy győri projekt munkacsoport dolgozik azon, hogy a különböző városfejlesztési tervekben, induló projektekben hogyan érvényesíthetők a fenntartható környezet elvei például a zöld és kék infrastruktúra fejlesztésével, energia hatékony megoldásokkal.
A Horizon 2020 program támogatásával megvalósuló nemzetközi Naturvation projekt aktuális projekttalálkozóját tartották hétfőn délután a győri Városházán. A projekt az úgynevezett természet-alapú városfejlesztés gondolatkörére épül. A projektben 6 európai egyetem és 6 európai város vesz részt, közöttük Győr.
Dr. Fekete Dávid alpolgármester tájékoztatójában kiemelte, a győri önkormányzat szívesen támogatja azokat a programokat, amelyek a beruházások, a városfejlesztés tekintetében megpróbálja élhetőbbé tenni a várost a győriek számára. Az elmúlt időszakban számtalan előrelépés történt e téren, a városi beruházásoknál maximálisan odafigyelnek arra, hogy a lehető legjobb energia megtakarítással dolgozzanak, feleslegesen ne használjanak energiát, több új zöldfelületet hoztak létre a városszerte és fásítási programot indítottak.
Lados Mihály, az MTA KRTK Regionális Kutatások Intézete Nyugat-magyarországi Tudományos Osztályának tudományos főmunkatárs a projektről elmondta: a természetalapú városfejlesztési akcióval foglalkoznak , hiszen fontos hogy megmaradjanak a zöld területek, tisztább, egészségesebb legyen a környezetünk, élhetőbb legyen a város. A projekt része egy kutatás, amely feltárja, hogy a különböző városokban milyen természetalapú kezdeményezések vannak. Győrben közel harminc ilyen fejlesztési akciót tárt fel, egy, az erre a projektre létrejött munkacsoport. Ilyen például az Audi méhészete, vagy a lakótelepeken található záportárolók jelentősége, a Mosoni-Duna rehabilitációja, vagy éppen a Széchenyi Egyetem Apáczai karán létrehozott iskolakert.
A szakember kiemelte, a projekt által szeretnék elérni, hogy az aktuális várostervezési folyamatokban érvényesítsék a megtapasztalt jó gyakorlatokat, az így felhalmozott tudást. Győrben folyamatban van a városrendezési terv készítése, várhatóan jövőre fogadhatja el a közgyűlés. A munkacsoport ezért kezdeményezte a szerkezeti terv zöldfelületekkel kapcsolatos részének véleményezését, valamint a Modern Városok Programmal kapcsolatban is konzultációt folytatnak, hogyan lehet például érvényesíteni a zöldszemléletet a II. János Pál pápa tér tervezésekor.
F.G.
Fotó: Kun Zoltán