Az elmúlt hétvégén rosszullét miatt riasztották a mentőszolgálat munkatársait Győrbe a Babits Mihály utcába. A mentősök szén-monoxid mérgezésre gyanakodtak, ezért értesítették a győri hivatásos tűzoltókat, akik méréseikkel igazolták a mérgező gáz jelenlétét.
A gázszolgáltató szakemberét is a helyszínre kérték, aki szintén kimutatta a szén-monoxid koncentrációt a levegőben, ezért a gázkazánt kiszakaszolta. A lakásban nem volt szén-monoxid-érzékelő, ezért két ember szerencsére csak enyhe szén-monoxid mérgezést szenvedett, őket kórházba szállították a mentősök további megfigyelésre.
A szénvegyületek tökéletlen égésekor szén-monoxid keletkezik, amely egy színtelen, szagtalan, íztelen, nagyon mérgező gáz. A mérgező hatás azzal magyarázható, hogy a vér hemoglobinjában található vasatomokkal stabil komplexet, szén-monoxid-hemoglobint képez, amellyel akadályozza a szervezet oxigénfelvételét és oxigénellátását. A hemoglobin a levegő csekély szén-monoxid koncentrációja esetén is megköti azt, ugyanis 250-szer nagyobb hajlammal kötődik a vér hemoglobinjához, mint az oxigén.
Minden nyílt égésterű tüzelő-, illetve fűtőberendezés a szén-monoxid forrása lehet. A mérgezések megelőzése érdekében érdemes beszerezni egy szén-monoxid-érzékelőt, amely még időben, hangosan figyelmeztet a veszélyre. A megbízható és nem megbízható készülékek listája a katasztrófavédelem honlapján itt található.
A biztonság érdekében ajánlott ezeket a fűtő berendezéseket és az égéstermék-elvezetőket is időközönként felülvizsgáltatni. Szilárd anyaggal való fűtés esetén évente, gázüzemű készülékeknél kétévente javasolt. A kéményseprés magánszemélyek részére ingyenes, amennyiben az ingatlanba nincs bejegyezve gazdálkodó szervezet.
A katasztrófavédelem kéményseprő-ipari szerve elérhető a https://kemenysepres.katasztrofavedelem.hu weboldalon és a 1818-as telefonszámon a 9.1-es menüben.
Forrás: Katasztrófavédelem