Öt beruházás, amely városrészeket változtatott meg
Mi a közös a győri, Európa-díjas Széchenyi térben, a szolnoki RepTár interaktív repülőmúzeumban, Szécsény megújult, történelmi városmagjában, Pécs gyöngyszemében, a Zsolnay Kulturális Negyedben és a város tüdejének is nevezett nyíregyházi Sóstógyógyfürdőben? Valamennyi uniós támogatásban részesült projekt, mely hozzájárult egy-egy város, városrész fellendítéséhez, és rövid idő alatt a látogatók kedvencévé vált.
Az Európa-díjas Széchenyi tér – Győr
Az Európai Regionális Fejlesztési Alap 896,5 millió forintos támogatásából nem csupán a győri Széchenyi tér, hanem annak környékén számos további helyszín (a Füles Bástya, a Lloyd Palota, a Bencés Rendház Műemlék Patika stb.) is megújulhatott. A fejlesztés valósággal felrázta a várost, így az említett tér újra a győriek találkozóhelyévé vált, kávézói, éttermei megteltek élettel. Nem csoda, hogy a barokk stílusú főtér megannyi szépségével a rekonstrukciót követően szinte azonnal elnyerte a műemlékvédelmi Európa-díjat.
Az interaktív repülőmúzeum, a RepTár – Szolnok
A RepTár Szolnoki Repülőmúzeum 2016-ban nyitotta meg kapuit a látogatók előtt, és még ugyanabban az évben elnyerte „Az év turisztikai attrakciója” címet. A 2,6 milliárd forint uniós támogatásból megújult látványosság igazi földi paradicsoma a repülés szerelmeseinek: 60 ezer négyzetméteres területén számos gépritkaságot lehet megismerni, kipróbálni. A tematikus park, repülőgépgyűjtemény és a magyar katonai repülés évszázados történetét bemutató, interaktív szakkiállítás vonzza a látogatókat.
Megújult városmag a történelmi magyar településen – Szécsény
A település neve sokaknak csupán az 1705-ös országgyűlésről ismerős, holott falai között számos történelmi alak, köztük Mátyás király, Bethlen Gábor és I. Rákóczi György is megfordult. Szécsényről, az Észak-Magyarországi régió nagyjából 6300 fős városkájáról van szó, ahol több mint 780 millió forintnyi uniós támogatást költöttek városrehabilitációra. A városháza és a művelődési ház felújításával megszépült az utcakép, a főtér, és helyreállították az egykori városfalakat és bástyákat is. Szécsény hangulatos történelmi városmagjával méltón őrzi évszázados örökségét, miközben változatos programjaival (lovas nap, Két Híd Futás, Szécsény Feszt stb.) a jelen emberét is megszólítja.
A város gyöngyszeme, a Zsolnay Kulturális Negyed – Pécs
2007 és 2013 között egy városképet és a város kulturális életét is alapvetően meghatározó fejlesztési projekt valósult meg Pécsett. A világhírű Zsolnay porcelán- és kerámiagyár területén uniós támogatás segítségével létrejött egy 800 férőhelyes multifunkciós rendezvénytér, egy 1000 négyzetméteres kiállítótér, egy galéria és egy kétszintes parkolóház is. És a sor nem is áll meg itt, hiszen egy 11 ezer négyzetméteres – őshonos fáknak otthont adó – park, egy kedves macskaköves tér, valamint a gyermekek legnagyobb örömére néhány játszótér is épült. A projekt amellett, hogy munkahelyeket teremtett, nagyban hozzájárult ahhoz, hogy Pécs 2010-ben sikeresen mutatkozhatott be Európa akkori kulturális fővárosaként. A várost és természetesen a Zsolnay Negyedet is évente százezernél is több turista zárja szívébe.
A tüdőként emlegetett Sóstógyógyfürdő – Nyíregyháza
Az 1820-as években még csupán négy káddal működő fürdőház állt a Nyíregyháza vonzáskörzetében található Sóstón, ám vizének gyógyhatása hamar olyannyira népszerűvé tette, hogy még Blaha Lujza, Karinthy Frigyes és Krúdy Gyula is ott áztatta magát. A híres fürdő mára már sokkal inkább fürdőkomplexumnak tekinthető: a vizes kikapcsolódásra vágyók rendelkezésére áll jelenleg a Tófürdő homokos strandja, az Aquarius Élményfürdő csúszdái és vízi attrakciói, míg a Parkfürdő a klasszikus városi strandot testesíti meg úszó- és gyógymedencékkel, napozóágyakkal. Utóbbi 570 millió forintnyi uniós támogatásból szépülhetett meg a helyiek által város tüdejének emlegetett, erdőkkel körülvett területen, ahol a fürdő vendégei pihenés közben is élvezhetik a jó levegőt.