Felújítják a Múzeumpatikát
Megújul a közel 400 éves győri Széchényi Múzeumpatika, valamint a Szent Mór Bencés Perjelség épülete. A Modern kolostorok program keretében 568 ezer euróból valósulhat meg a beruházás.
Szerdán a Czuczor Gergely Bencés Gimnáziumban tartott projektindító sajtótájékoztatón Sárai-Szabó Kelemen perjel, templomigazgató elmondta: Modern kolostorok címmel pályázott sikeresen az Interreg Szlovákia-Magyarország pályázati kiírásban a győri Szent Mór Bencés Perjelség és Somorja város önkormányzata.
Projektnyitó sajtótájékoztató
Egy kolostorról minden eszünkbe jut, csak az nem, hogy modern. Komor alakok gyertyafényben kódexet másolnak, gregorián dallamokat énekelnek és nem érdekli őket a világ haladása – sokakban ez a kép él a monostorról és a benne élőkről. A pályázattal ezt a képet akarjuk lerombolni és megmutatni, hogy a mai szerzetesek is követik a világot, a világból azt a jót, ami valódi értéket közvetít – hangsúlyozta Sárai-Szabó Kelemen.
A Múzeumpatika ma így néz ki
A pályázat keretében Győrben felújítják a Széchényi Múzeumpatikát, restaurálják a freskóit, kicserélik a padlózatát, modernizálják a világítását és új pulttal látják el. A gyógyszertár előterében interaktív fogadóteret alakítanak ki. Innen indulnak majd a vezetett túrák, amely során a vendégek megismerhetik a rendházat, a templomot. A kolostorban felújítják a szerzetesi ebédlőket, restaurálják a freskókat. A festési, restaurátori helyreállítás mellett építészeti és műszaki felújítások is megtörténnek.
A rendház éttermében már elkezdődött a freskók restaurálása
A projekt győri költsége 568 ezer euró, melynek 85%-a uniós forrás, 10%-a állami támogatás és 5%-a az önrész. A felújítás másfél évig tart.
A csallóközi Somorja központjában a Paulánus kolostor újul meg, amely a Nagyboldogasszony plébániatemplom mellett áll. A város tulajdonában lévő Korana épület nem csak megszépül, hanem egy reprezentatív kulturális és idegenforgalmi központtá is válik, a több mint egy milliárd eurós pályázati forrásból.
A diákok számára is lesznek közös programok
A közös projekt keretében, az épületek megújításán túl konferenciákat, workshopokat szerveznek, lesz közös kórusfesztivál és a diákok megismerhetik a dunamenti természeti értékeket is.
A két város azt reméli a közös projekttől, hogy általa fejlődik a határon átnyúló regionális turizmus, hogy jelentősen megnövekszik a szomszédos országokból érkező látogatók száma.
F.G.
fotó. O. Jakócs Péter