Március 15-e legfontosabb üzenete a jövőnek: bátorság és összefogás
Az 1848-49-es szabadságharc és forradalom kitörésének 170. évfordulóján tartott ünnepi megemlékezés Győrben, a Honvéd ligetben ünnepi beszédekkel és koszorúzással kezdődött.
Elsőként Simon Róbert Balázs államtitkár, országgyűlési képviselő mondta el beszédét, melyben kiemelte, hogy március 15. a legszebb, a nemzeti összetartozásunkat leginkább kifejező, legörömtelibb ünnepünk. Szólt arról, hogy a magyar forradalom és szabadságharc nemzeti önazonosságunk alapja, az 1848-as forradalom nemzetalkotó eszméi olyan alapokat teremtettek, amelyek később a kiegyezéshez, 1956-hoz és a rendszerváltáshoz is alapot adott.
Simon Róbert Balázs államtitkár, országgyűlési képviselő (Fidesz-KDNP)
Az államtitkár felelevenítette: olyan elődeink, hőseik vannak, akik az egységet, a nemzeti békét, és az európai felzárkózást állítják elénk példaként. Olyan hősök, akik egész Európának például szolgálnak, mert nem legyőzni, megsemmisíteni akarták azt, ami volt, hanem jobbá tenni, megértetni a világgal, hogy közös nemzetben gondolkodva is lehet európai értéket, haladást és fejlődést elérni.
Az országgyűlési képviselő hangsúlyozta: „hogyha sikeresek, erősödők, talpon lévők és maradók akarunk lenni, akkor össze kell kapaszkodnunk. A köztünk lévő különbségeket meg kell tanulnunk megértéssel, megengedéssel kezelni. Ahhoz, hogy megtarthasson bennünket a nemzet hálója nem fordulhatunk egymás ellen. Mert tetteiben lesz igazzá, naggyá a nemzet.”
Mi magyarok képesek vagyunk arra, hogy a 21.-ik században is sikeres, eredményes nemzetek sorába tartozzunk. Megnyílt a lehetőség ahhoz, hogy sikeres és erős országgá váljunk, ahol az embereknek munkája, a családoknak pedig jövője van. „A felelősségteljes utat követjük a jövőben is elkötelezettséggel a közösségünk és a nemzetünk iránt” – emelte ki a szónok.
Városunkról szólva kifejtette: „modern, fejlődő Győrt akarunk, egy olyan várost, ahol rend és biztonság van, ahol jó élni és tanulni, ahol érdemes családot alapítani, olyan Győrt akarunk, amire felnéznek az országban, és híre a nagyvilágba is eljut.”
Simon Róbert Balázs felhívta a figyelmet arra, hogy március 15-e legfontosabb üzenete a jövőnek: bátorság és összefogás. 1848 a hitében és önbecsülésében erős magyar nemzet ünnepe.
Radnóti Ákos alpolgármester
Radnóti Ákos alpolgármester ünnepi köszöntőjében kiemelte: az ország sorsát nem bízhatjuk másokra, az ország sorsa a mi kezünkben kell, hogy legyen! A szabadság fontos érték, fontos az egyén szabadsága, mint ahogy fontos a nemzet szabadsága is! Ez az, amiért 1848-ban kiálltak a forradalmárok, és ez az, amiért 48-ban és 49-ben harcoltak a szabadságharcosok. De gondolhatunk napjainkra is, hiszen a szabadságra, mind az egyéni, mind a nemzet szabadságára az egyik legfontosabb értékként tekintünk ma is. Ha úgy tetszik, 2018-ban sem engedünk a 48-ból, ha úgy tetszik, 170 esztendeje őrizzük lelkünkben a márciusi ifjak által fellobbantott lángot.
A Petőfiék által képviselt értékek ma is itt élnek velünk, ahogy a történelmünk során oly sokszor, ma is szilárdan kell ragaszkodnunk a nemzetünk érdekeihez, szabadságához, önrendelkezéséhez. Ismernünk kell múltunkat, szilárdan kell állnunk a jelenben, mert csak így lehet jövőnk – mutatott rá az alpolgármester.
Radnóti Ákos emlékeztetett arra, hogy mi győriek is részesei voltunk a forradalomnak, ahogy ma is az egyik bástyája vagyunk a magyar szabadságnak, a magyar értékvilágnak. Ma is őrizzük hagyományainkat, folyamatosan újítjuk fel műemlékeinket, történelmi tereinket, új köztéri alkotásokkal gazdagítjuk értékeinket. „Büszkén építjük együtt soha nem látott mértékű lépésekben városunkat, mely minden itt lakót, sőt a régióban élők javát is szolgálja, Győrben mindenki tud tisztességesen dolgozni, munkához jutni, tud tanulni egyre jobb körülmények között immár egyetemi városban, szabadidejét egyre több helyen tudja eltölteni, s oly sok kulturális program van városunkban, mely az országban egyedülálló.”
Az alpolgármester felelevenítette az öt évvel ezelőtti március 15-ei viszontagságos időjárást, amikor a hófúvás miatt ellehetetlenült a közlekedés, és amikor a győriek jelesre vizsgáztak emberségből, önfeláldozásból, felelősségtudatból, összefogásból.
Az összefogásnak volt köszönhető az is, hogy óriási sikerrel rendezte meg a város hazánk első olimpiai eseményét, a győri Európai Ifjúsági Olimpiai Fesztivált. És remélhetőleg ennek az összefogásnak köszönhetően elnyerhetjük 2023-ban az Európa Kulturális Fővárosa címet.
„Bátran legyünk hazafiak úgy, mint forradalmi elődjeink, s álljunk ki hazánkért, magunkért, jövőnkért büszkén úgy, mint az utóbbi években tettük” – hívta fel az ünneplő közönség figyelmét az alpolgármester.
A város vezetői koszorúznak
A beszédeket követően a Győri Nemzeti Színház művészei adtak műsort, majd következett a koszorúzás.
A Díszalegység felvonulása – A Magyar Honvédség 12. Arrabona Légvédelmi Rakétaezred díszalegységének, a Veres Péter Mezőgazdasági Szakképző Iskola és Kollégium Győri Lovas Nemzetőr Díszszakaszának és a IX. gróf Nádasdy Ferenc Hagyományőrző Huszár Bandérium felvonulása 11 órakor kezdődött a Szent István úton.
A Magyar Honvédség 12. Arrabona Légvédelmi Rakétaezred díszalegysége
A városháza előtt és a volt megyeháza előtti téren a Karzat Színház előadása és Március 15-i játékok, (toborzó, vágta, őrség) valamint az 1848-as forradalmi életképek várták a családokat.
F.G.
Fotó: O. Jakócs Péter