Reneszánsz művész az udvari bolondok álarcában – fotókkal!
Már a megnyitón hatalmas érdeklődés kísérte a kortárs képzőművészet egyik legizgalmasabb egyéniségének, drMáriásnak Kisüt a nap! című kiállítását a Rómer Flóris Művészeti és Történeti Múzeumban Győrött.
Először Radnóti Ákos Győr alpolgármestere köszöntötte a művészt és a látogatókat. Utalt arra, hogy már tavaly is vendégül láttak kortárs művészeket, sőt kortársak művei kerültek ki a győri közterekre. Sokkal kényelmesebb volna, ha a klasszikusokkal foglalkoznánk, mondta az alpolgármester, de azt gondoljuk, hogy a kultúra sok színű, s Győrben van igény ezekre a kortárs kiállításokra. Radnóti Ákos megemlítette, hogy Győr tovább jutott az Európa Kulturális Fővárosa pályázaton, s a mostanihoz hasonló művészeti rendezvények is hozzájárulhatnak a sikerhez.
Az alpolgármester azt is elmondta, hogy 2015-ben ismerte meg drMáriást, vele együtt talált rá a kortárs képzőművészetre. Első képét is drMáriástól vásárolta, aztán eljutott a gyűjtőszenvedélyig, sőt ma már képek festésével is próbálkozik. Felvállaltuk ezt a kiállítást, mely politikusokról, közéleti személyiségekről, celebekről is szól, van köztük olyan kép, ami nekem sem tetszik, de a kultúra éppen a sokszínűségről szól. Az biztos, hogy ezek a képek jók – mondta Radnóti Ákos, s hozzátette: a művész korábbi korszakából is láthatóak kiváló alkotások.
Peter Tomaz Dobrilla, a Kibla Maribori Kortárs Művészeti Központ vezetője is méltatta röviden és baráti hangnemben drMáriást, majd Rockenbauer Zoltán, a Műcsarnok kurátora mondott megnyitó beszédet. Sokoldalú, reneszánsz embernek nevezte az alkotót, aki nemcsak fest, de közíróként is ismert, ezen túlmenőleg pedig zenél is a Tudósok együttesben. Rockenbauer Zoltán arra kereste a választ, miért közismert és népszerű a kortárs festők között drMáriás. Ennek a tehetségen túl az az ironikus jókedv az oka, amit a borúra derű optimizmusával lehetne összefoglalni– fogalmazott a kurátor. Pedig a magyar karakterre inkább a derűre ború jellemző, tette hozzá.
Rockenbauer szerint némiképpen az udvari bolond álarcát ölti magára a művész, amikor a mindenkori hatalommal szembeni a kritikáit nem gyűlölködve, kiabálva mondja el, hanem tréfába csomagolva, szerethető módon. Később megkérdőjelezte saját állítását az udvari bolondi szerepről, mondván, drMáriás egyik udvarhoz sem tartozik, egyiknek sem a kiszolgálója. Mindig a hatalommal szemben fogalmazza meg önmagát a képeivel, és ez a művész természetes állapota, mondta a Műcsarnok kurátora. Sorolta: drMáriás célba vette már Gyurcsányt és Orbánt, Demszkyt és Boros Pétert. Lázár Jánost és Mészáros Lőrincet vagy éppen a bankárokat is.
Az alkotó elmondott egy humoros, de egyben drámai, szomorú, derűs történetet arról, miért is süt ki a nap. A megnyitó után drMáriás portálunknak elmondta: a győri különleges kiállítás, mert ilyen lírai festészeti bemutatkozása még nem volt. Olyan képeket láthatnak, amelyek még nem, vagy csak kevésszer mutatkoztak be a közönségnek. A megnyitó után drMáriás és Fábry Sándor a Rómer-házban mutatta be ETüdÖk rÓKafŰréSZre és fRÖccsÖNtÖTT SzarKáRA című közös kötetét. A képzőművész képeihez Fábry írt izgalmas szövegeket.
A könyvpremiert követően a Tudósok zenekar lépett fel.
Hajba Ferenc
Fotó: Marcali Gábor