Győr+
2018.05.01. 14:50

Szakrális padlófestés a zsinagógában

Igazi kuriózummal érkezett Indiából, Parvathy Baul együttese Győrbe, április 30‐án, hogy egy közel kétórás zenés szertartás keretei között elkészítsék a tizenharmadik Öt Templom Fesztivál szakrális padlófestését.

 

Parvathy Baul együttesével a fesztivál előtt látogatott Magyarországra, így az újvárosi templomok és a fesztivál közönsége két héttel korábban, április 30‐án este a zsinagógában lehetett részese ennek a kivételes bengáli bául szertartásnak, aminek keretei között három festőművész egy több méter átmérőjű álpanát festett, melybe a végén a nézők is berajzolhatták a maguk motívumait, közös áldást készítve ezzel.

 

A zenei kíséretben a vizuális ál paná motívumainak kibomlását mutatták be bául dalok kíséretében,amelyek az Isten utáni sóvárgás ezernyi érzelmi színárnyalatát fejezik ki. A bengáli bául főként szóbeli hagyomány, lényegében a jógik, szúfik és misztikusok gyakorlatához kapcsolódik. Arra szolgál, hogy megélhessük a nagy szentek dalokban elbeszélt bölcsességét. Évezredekkel ezelőtt gyakorolták már, és a mai napig élő hagyomány, amely napról napra tovább fejlődik Bengálban a kortárs bául mesterek költészetében. Küldetése, hogy emlékeztessen, ráébresszen az egyetemes szeretet virágjára, amely minden szívben kinyílhat kaszttól, társadalmi rétegektől, vallástól vagy bármely más, emberek alkotta határoktól függetlenül.

 

 

A szakrális padlófestést hagyományosan az asszonyok rajzolták rizs‐ és lisztpasztával a ház elé napfelkelte előtt, hogy áldást hozzon arra a napra, amelyiken készítették. Indiai vendégeink áldása velünk lesz a fesztivál napjaiban is, hirdetve azt a nyitottságot és elfogadást, amivel a különböző kultúrák megismerése felé kell fordulnunk, ha méltó házigazdái szeretnénk lenni a 2023‐ban Európa Kulturális Fővárosának is.

 

Fotó. Marcali Gábor