A 100 éves győri festékgyártásról rendeztek konferenciát ma délelőtt a vármegyei kamarában. A köztudatban máig Budalakként élő gyár neve 1999 óta Győrlakk Zrt. A céget német gyárosok alapították Győri Lakkgyár Reichold és Boecking néven.
Az egykori kiszerelő üzem az évek múlásával gyárrá nőtte ki magát. A hatvanas évektől komoly ipari beszállító lett, rengeteg terméket gyártott mind a hazai, mind pedig külföldi piacra, s ez a tendencia folytatódott a hetvenes-nyolcvanas években. Ekkor élte fénykorát, hiszen a nitro üzem átadását követően már kétszáz dolgozója volt, s tizenötezer tonnát gyártott évente. A rendszerváltás után nehezebb idők következtek. Ki kellett tölteni a keleti piac megszűnésével keletkezett hatalmas űrt.
„Most jutottunk el odáig, hogy újra komoly ipari beszállításaink vannak. Jelen vagyunk a dekoratív piacon, de főként az ipari termékek piaca a domináns számunkra. Természetesen a mai termékstruktúrát nem hasonlíthatjuk a az elmúlt évtizedekéhez. Jelenleg harminchat dolgozója van a Győrlakk-nak, mely lakkok, alapozók, tapaszok, festékek, hígítók, zománcok fejlesztésével, gyártásával és értékesítésével foglalkozik” – mondta érdeklődésünkre Nagyné Gergely Ildikó elnök igazgató.
A rendezvényen köszöntőt mondott Miklósy Lajos. A Győri Ipartörténeti Alapítvány elnöke úgy fogalmazott: „Az alapítvány kuratóriuma idáig 28 táblát helyezett el olyan cégekre emlékezve, melyek alapításuktól kezdve hosszú ideig fontos támaszai voltak a városnak. Az emlékezés nemcsak a gyárakról, hanem a benne dolgozókról is szól.
Győr iparosodása jelentős szakemberállományt vonzott ide, s ez a városi fejlődésben nagy ugrást jelentett, hiszen a kereskedelem, az oktatás, a kultúra is fejlődött. A cégek többsége 1880 és 1910 között alakult meg, nemcsak a vas- és fémipari vállalatok, hanem jelentős fa-, textil- és élelmiszeripari fejlesztések is történtek. Trianon, a gazdasági válság, majd a háború és az ötvenes évek elhibázott gazdaságpolitikája rengeteg buktatót tartogatott. Konszolidált fejlődés jellemezte a hatvanas-hetvenes-nyolcvanas éveket.
A rendszerváltozás és az azt követő privatizáció következtében viszont a gyárak jelentős része megszűnt. Pedig ezeken a munkahelyeken valóságos dinasztiák dolgoztak, sokszor a nagyapa, az apa és az unoka is ugyanott kereste a kenyerét. Azért is lehettek sikeresek ezek a gyárak, mert nagy volt az összefogás. Akik a történelem viharaiban mégis talpon maradtak és megérték a mai kort, azokra igazán büszkék lehetünk” – hangsúlyozta az Ipartörténeti Alapítvány elnöke. Miklósy Lajos ezután jubileumi oklevelet nyújtott át Nagyné Gergely Ildikónak.
A rendezvény előadásokkal folytatódott, majd a Győrlakk Zrt. vezetősége köszöntötte jelenlévő üzleti partnereit.