Mumus volt a matek? Győri diákokat kérdeztünk!
Kedden a matematika érettségivel folytatódtak az írásbeli vizsgák. Hogy mennyire volt nehéz? Utánajártunk!
Délelőtt 11 órakor véget értek a matematika írásbeli érettségi vizsgák. A középszintű matekérettségi két részből állt, a diákok összesen három órát töltöttek a termekben. Az érettségizők először 45 percet kaptak egy 10-12 feladatból álló teszt megoldására. Ezek a példák az alapfogalmak, definíciók, egyszerű összefüggések ismeretét ellenőrizték – írta honlapján az Eduline.
A középszinten érettségizőknek a halmazokkal, a függvényekkel, a gráfokkal, a százalékszámítással is tisztában kellett lenniük ahhoz, hogy az első rész rövid kérdéseire elegendő pontot kapjanak.
A második részt 135 perc alatt teljesíthették a tanulók. A második feladatsor ugyancsak két egységből épült fel: az elsőben volt három, egyenkét 9-14 pontos feladat, amely több részkérdésből állt, ezek közül mindegyiket meg kellett oldani: az egyik egy összetett geometriai feladat volt, a diákoknak egy trapéz területét és egy háromszög szögeit kellett kiszámolniuk. Egy másik feladat megoldásához a számtani sorozatokkal és az elsőfokú függvényekkel kapcsolatos tudásukat kellett használniuk a vizsgázóknak. Ezek a példák összesen 36 pontot értek.
A feladatsor végén a diákok találtak három, egyenként 17 pontos feladatot is, ezek közül csak kettőt kellett kiválasztaniuk és megoldaniuk. A példák, több részből álltak, általában több témakört is érintettek. Ezek között szerepelt egy dominós példa, amelynek megoldásához a valószínűségszámításról szerzett tudást is használták a fiatalok. A diákok választhattak egy igen aktuális – fagylalttölcsérekkel és különböző ízű fagylaltokkal kapcsolatos – térgeometriai feladatot is, valamint egy, az iskolások internetezési szokásairól és wifi-routerekről szóló összetett matekpéldát.
Na de hogyan vélekednek a diákok a feladatokról? Portálunk utánajárt, győri vizsgázók véleményét kérdeztük!
„Az első rész könnyű volt figyelni kellett, de semmi extrát nem kérdeztek. A másodiknak az „A” része sem volt vészes, a „B” szakaszban kezdődött a móka. A 16-os feladatot instant kihagytam, ugyanis nem szeretem a valószínűséget meg a dominókat. A 17-es térgeometriás feladat is kicsit bonyolult volt, illetve a „C” részében a variációs feladat a fagyigombócokkal sem volt egyszerű, de azért meg tudtam csinálni. Az egyik legdurvább példának talán a 18-as feladat bizonyult” – árulta el a Győr Plusznak a deákos diák Márti.
A Révaiban végzett és ott érettségiző Ákos a következőket mondta a matek érettségiről: „Tavalyinál kicsit nehezebb volt, de nem volt olyan vészes ez se! 1 -2 részfeladat volt a második részben amin azért kellett gondolkodni.”
Matematikából középszinten 1 256 helyszínen 71 086 vizsgázó, emelt szinten 86 helyszínen 3 285 vizsgázó tesz érettségi vizsgát. Matematikából középszinten 1 836 vizsgázó angol, francia, horvát, német, olasz, orosz, román, spanyol, szerb és szlovák nyelven, míg emelt szinten 49 vizsgázó angol, francia, német és spanyol nyelven tesz érettségi vizsgát.
eduline.hu/Győr+