Győr+
2018.05.21. 16:13

Kora nyári időre készüljünk

A szép tavaszi, Pünkösdi hosszú hétvégét követően, a következő napokban is kora nyári időre számíthatunk a Pinnyédi Meteorológiai Állomás előrejelzése szerint.

Kistérségi előrejelzés

Keddtől péntekig az évszaknak megfelelő hőmérsékletek mellett napközben, este minden nap lehet számítani záporokra, zivatarokra, legnagyobb valószínűséggel kedden és pénteken, legkisebbel szerdán. A szél csak zivatarok környezetében erősödik meg. Egy-egy zivatargócban jelentősebb mennyiségű csapadék is hullhat.

 

 

Szombattól csökken a csapadékhajlam, s bár nem lesz zavartalan a napsütés, jelentősebb esőre nem kell már számítani. Ismét nyárias magasságba szökken a hőmérséklet, s megélénkül a K-i, DK-i szél. A frontra érzékenyeknek jó hír, hogy a kiegyenlített nyomásviszonyoknak köszönhetően fronthatással nem kell számolni.

 

Nagytérségi helyzet

Európa nagy részének időjárását ismét egy „lábát stabilan megvető”, a Brit-szigetektől a Kelet-európai síkság felé húzódó anticiklon határozza meg (2. ábra sárga ellipszise), mely egész héten blokkolja („ómega-kerülőre kényszeríti”) a kontinensre igyekvő atlanti ciklonokat.

http://www.sat24.com/history.aspx

A Mediterrán-medence felett viszont alacsonyabb nyomású öv húzódik, melyben a Földközi-tenger felől áramló nedves levegő kedvez az anticiklon déli peremének labilisabb zónájában a helyi záporok, zivatarok létrejöttének, helyenként jelentős mennyiségű, jéggel kísért csapadékkal.A feláramlás a domborzati akadályok mentén a legerősebb, így a piros nyilakkal jelzett hegységek jól kirajzolódnak a felettük kialakuló fehér zivatarfelhők révén: (balról-jobbra: Kantábriai-hegység – Pireneusok; Massif Central; Vogézek – Fekete-erdő (az őket elválasztó Rajna-árok felhőmentes); Appenninek; Bihar-hegység egy DK-Magyarországra benyúló folttal, a Kárpátok keleti karéja (az Északi-Kárpátok már „túl északra van”, felhőmentes), lejjebb a Balkán-hegység, s végül a Krím-félsziget déli csücskén emelkedő „aranyos”, picike Krím-hegység).

 

Német Meteorológiai Szolgálat https://www.dwd.de/DE/wetter/wetter_weltweit/europa/wetter_europa_node.html

 

A hét első felében Magyarország e két zóna határövezetében helyezkedik el, alapvetően az alacsonyabb nyomási mezőben, mely csapadékosabb időt eredményez, majd szombattól az anticiklon tengelyének DNy-ÉK-iről ÉNy-DK-ire billenésével a magasabb nyomási mező dominanciájával csökkenni fog a csapadékhajlam, tovább emelkedik a hőmérséklet.

 

Jóba atya amatőr meteorológus