A menopauzáról korábban már írtunk, most pedig a posztmenopauzális vérzésről kell beszélni, amely előfordulhat a változókor után. Ha hasonlókat tapasztalunk, mindenképp keressük fel orvosunkat! A miértekről állandó szakértőnkkel, dr. Börzsönyi Ágnes szülész-nőgyógyásszal beszélgettünk.
A menopauzán minden nőnek át kell esni, és a hormonrendszerben végbemenő változások sokszor okoznak kellemetlen tüneteket. Erről korábban már cikkeztünk, most pedig annak járunk utána, hogy mik a teendők akkor, ha az utolsó rendes menstruáció után több mint egy évvel akár enyhe (pecsétes), akár erősebb hüvelyi vérzést tapasztalunk.
„A menopauza lezajlása után a nők már nem számítanak hüvelyi vérzésre, ezért érthetően megijednek, ha mégis tapasztalják. A legfontosabb, amit ilyen esetre tanácsolhatok, hogy keressék fel választott nőgyógyászukat. Ugyanis az ilyenkor jelentkező vérzés többnyire már nem kapcsolódik a menstruációhoz, így a megjelenése mögött más okok állhatnak. Akár rosszindulatú daganat megjelenésére is figyelmeztethet. A változókor után jelentkező vérzésben semmi szégyellnivaló nincs, ezért is kérek minden hölgyet, aki hasonlót tapasztal, hogy keressen fel bennünket” – kezdte dr. Börzsönyi Ágnes szülész-nőgyógyász szakorvos.
Mi állhat a vérzés hátterében?
A lehetséges okok pedig eléggé széles skálán mozognak: okozhatja az endometrium sorvadása. Az ösztrogén termelődése a menopauza miatt leáll, a méhnyálkahártya pedig vékonyabbá válhat, ami vérzéssel járhat. Kiváltó lehet a méhnyálkahártya-hiperplázia, amely egy nem rákos elváltozás, viszont a normálishoz képest megemelkedett sejtszámot jelent. Ebben az esetben a méhnyálkahártya megvastagodik, mert a kevés progeszteron nem tudja ellensúlyozni az ösztrogént. Ez az állapot gyakori kontrollt igényel, mivel endometriumrák kialakulását is eredményezheti. Előfordulhat méhnyálkahártyarák is az okok között, ám hozzávetőleg csak 10 százalék a valószínűsége, hogy emiatt jelentkezett a vérzés.
A polipok megjelenése is eredményezhet vérzést, hiszen a méhben is kialakulhatnak. A változókori hormonterápiára is reagálhat az első hónapokban pecsételő vérzéssel a szervezet, ahogy a hüvelyszárazságra is. Utóbbi esetben a szexuális együttlétek után jelentkezhet kisebb vérzés, amelyről ugyancsak ajánlatos beszámolni a nőgyógyásznak. A változókor után megjelenő vérzések okai között említhetjük még a véralvadási problémákat, fellépő fertőzéseket és a medencében történő traumákat is, amelyek szintén orvosi ellenőrzést igényelnek.
„Azért hangsúlyozom visszatérően, hogy bármilyen, a klimax lezajlása után fellépő vérzéssel találkoznak, ne halogassák felkeresni a nőgyógyászukat, mert sajnos komolyabb problémákat is jelezhet a vérzés, mennyiségtől függetlenül. Figyelmeztethet a méh nyálkahártyájából kiinduló rákra és a méhnyálkahártya-hiperpláziára is, de ezekről majd legközelebb beszélünk részletesen.
Az a legfontosabb, hogy az idősebb hölgyek is megértsék: nőgyógyászhoz járni mindvégig szükséges, nem csak az „aktívabb” években. Előttünk semmi sem kell szégyellni, titkolni, azért vagyunk, hogy segítsünk, s a fent taglalt esetekben szükség is van a segítségünkre!” – zárta dr. Börzsönyi Ágnes, a témát pedig folytatjuk.
Ha szeretne témát javasolni a „Négyszemközt a nőgyógyásszal” című rovatunkba, akkor kérjük írjon nekünk a [email protected] e-mail címre!