Földünkért mindannyian tehetünk
Hihetjük, hogy csak csepp vagyunk a tengerben, de a sok csepp alkotja az óceánt is, vagyis igenis számít, hogy hogyan állunk hozzá a klímavédelemhez. A győri önkormányzat igyekszik segíteni…
A múlt héten mi is beszámoltunk róla, hogy Áder János köztársasági elnök felhívására a megyei jogú városok is csatlakoztak a klímavédelmi mozgalomhoz. A pénteken összeülő városi közgyűlés elé pedig már egy fontos előterjesztés kerül, amely a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Programok Irányító Hatósága által meghirdetett pályázathoz való csatlakozásról szól. Városunk „Helyi klímastratégia kidolgozása és a klímatudatosságot erősítő szemléletformálás megvalósítása Győr városában” című pályázatának legfontosabb eleme a lakossági szemléletformálás, annak bemutatása, hogy bizony mindannyian hozzátehetünk a klímaváltozás elleni közdelemhez.
„A győri önkormányzat hosszú évek óta kiemelten figyel arra, hogy fejlesztései során a környezet kímélése, a fejlődés fenntarthatósága hangsúlyosan megjelenjen.” A megújuló energiák, az épületekre telepített napelemek használata, az elektromos töltőállomások telepítése, vagy a fásítási program, amelynek keretében évente mintegy ezer fát ültetünk el, mind ezt a célt szolgálják.” – fogalmazott lapunknak Borkai Zsolt polgármester, aki hozzáfűzte, a lakosság is sokat tehet a cél érdekében, és nem kell feltétlenül nagy dolgokra gondolni. „Ha a szelektíven gyűjtjük a hulladékot, és azokat elvisszük a szelektív szigetekre, ha odafigyelünk az energiahasználatra, ha megtehetjük, és kerékpárral közlekedünk, már sokat tettünk magunk is. Az önkormányzat igyekszik ezek feltételeit megteremteni, akár a szelektív hulladékgyűjtésre, akár a kerékpárutak fejlesztésére, vagy épp a GyőrBike rendszer kiépítésére gondolunk.”
A magyar kormány is kiemelten kezeli a feladatot, a cél elérését pedig civil szervezetek, önkormányzatok és társulásaik együttműködésével tervezi megvalósítani. A KEHOP-1.2.1. számú „Helyi klímastratégiák kidolgozása, valamint a klímatudatosságot erősítő szemléletformálás” című pályázat felhívása is ezt szolgálja, amelynek célja a klímaváltozás kedvezőtlen hatásainak megelőzése és mérséklése. A győri önkormányzat a pályázat keretében dolgozza ki Győr város helyi klímastratégiáját, igazodva a Győr-Moson-Sopron Megyei Klímastratégiához és a Megyei Klímaplatformok előírásaihoz. A projekt megvalósítása során számos olyan szemléletformálási akció valósulhat meg, amely hozzájárul a lakosság és a helyi köz- és gazdasági szereplők klímaváltozással kapcsolatos ismereteinek bővüléséhez. A klímatudatos tervezés fontosságáról, módszereiről előadásokat terveznek, népszerűsítenék az e-mobilitást, egy kiadvány pedig a helyi klímaváltozás megelőzésével, mérséklésével kapcsolatos tevékenységekről ad majd átfogó képet. A pályázat sikeressége esetén minderre húszmillió forint vissza nem térítendő támogatást vehet igénybe az önkormányzat.
Papp Zsolt
Fotó-illusztráció: O. Jakócs Péter