Strandidő, hőséggel
A Pinnyédi Meteorológiai Állomás előrejelzése szerint igazi strandidő vár ránk a héten.
Kistérségi előrejelzés
Hőségriasztás. Most van egy kis hely a szójátékra, hisz meteorológiai műszóként a hőségriadót szoktuk meg. A hőségriasztás két dolgot is jelenthet, attól függően, hogy a hőség riaszt (tehát a hőség a riasztás alanya – genitivus subiectivus), vagy a hőséget próbáljuk (el)riasztani (tehát a hőség a riasztás tárgya – genitivus obiectivus). Szerencsére az utóbbi egyelőre nem működik, az időjárást nem tudjuk irányítani, mert ha tudnánk, akkor minden politikai szóváltás, illetve foci BL, VB döntő polémiái eltörpülnének azokhoz az indulatokhoz képest, melyeket az illetékes Meteorológiai Hatóság intézkedései váltanának ki. Maradjunk tehát annál, hogy a hőség riaszt minket, ezért kell kiadni a hőségriadót.
Komolyra fordítva a szót, a jelenlegi modellek szerint rendkívül stabil, nyáriasan meleg idő várható az elkövetkező héten, tipikus „poszt-Medárd” jelleggel, mely utóbbi második 20 napja a Kisalföldön már szárazra sikeredett, s így tartós aszály várható. A szél jobbára északias irányból fog fújni, s az időszak közepén élénkülhet meg. Nappali gomolyfelhő-képződés mellett igen kicsi a csapadékképződés valószínűsége, legfeljebb az előrejelzőt, illetve esernyő nélkül útnak indulót lepheti meg egy-egy törpe-, de esetleg kiadós délutáni esőt adó csapadékgóc a hét közepén.
A hajnali minimum és nappali maximumhőmérsékletek +21-23°C, illetve +31-35°C között alakulnak.
Nagytérségi helyzet
Az európai kontinens felett jellegtelen, de viszonylag magas nyomású mező helyezkedik el, keleten valamivel alacsonyabb, nyugaton magasabb értékekkel. Ez éppen elég arra, hogy „visszariassza” az atlanti ciklonokat, s egyben „kordában tartsa” a helyi zivatarokat.
2. ábra forrása: www.sat24.com
A 2. ábra vasárnap késő délutáni műholdképe tipikusan szemlélteti a nagytérségi helyzetet. Európa nyugati partjainál felismerhető ugyan egy meleg- és hidegfronttal is rendelkező ciklon, de ha ez Spárta felett lenne, biztos ledobnák a Taigetosz-hegyről. A Svédországtól Görögországig húzódó alacsonyabb nyomású sávban sokfelé pattannak ki helyi zivatarok, nyugatabbra viszont a napsütés dominál. Magyarországon a két időjárástípus határvonala épp a Duna-Tisza közén fut keresztül.
3. ábra forrása: Német Meteorológiai Szolgálat https://www.dwd.de/DE/wetter/wetter_weltweit/europa/wetter_europa_node.html
Ez a helyzet a jelenlegi modellek szerint az elkövetkező napokban sem fog sokat változni (3. ábra). Egy-két kóbor helyi zivatar áttévedhet a Dunántúlra, de szűkebb hazánkban inkább a napsütés és aszály fog dominálni. A hőséget nehezen tűrőknek legyen azért annyi vigaszuk, hogy egyelőre nincs a 2007-ben, illetve 2013-ban tapasztalt ómega helyzet, mely délnyugat felől szaharai forróságot hozna, s így talán a riasztás „megelégszik egy naranccsal is”.
Jób atya amatör meteorológus